: افراد دو زبانه در مقابل فراموشی ایمن تر هستن

: مجله علمی ایران : محققان ایتالیایی به این نتیجه رسیدن که افراد دو زبانه در آزمونای حافظه در مقایسه با آدمایی که به یه زبون صحبت می کنن بهتر عمل میکنن.

 به گزارش وب مد، محققان دانشگاه “ویتا سالوت سان رافائل” در ایتالیا می گن، هرچقدر یه شخص بین دو زبون حالت تعویضی بسازه مغز در پیداکردن راه های به اصطلاح فرعی واسه ایجاد توازن بین دو زبون بر میاد. این مسیرهای جانشین، مهارتای تفکر رو حتی با وجود آسیبای به وجود اومده به وسیله فراموشی حفظ می کنه.

پژوهشای قبلی هم نشون دادن آدمایی که در تموم طول عمرشون دو زبانه بودن رو تجربه کردن، می تونن شروع دچار شدن به زوال عقل رو پنج سال به تعویق بندازن.

افراد دوزبانه، نمرات به مراتب بالاتری(سه الی هشت برابر) رو در آزمونای حافظه ای به دست آوردن.

در واقع افراد دوزبانه رابطه عملکردی بهتری رو در قسمتای جلوی مغزی دارن، این قسمتا در حفظ مهارت تفکر در زمان فراموشی به فعالیت خود در افراد دوزبانه ادامه میدن.

به گفته محققان، استفاده همیشگی از توانایی دوزبانگی باعث تغییراتی موسوم به “ذخیره عصبی” در مغز می شه که در مقابل پیری مقاومت نشون میده.

علاوه بر این در مغز دوزبانها، یه جور کارکرد واسه جبران خسارتای عصبی هست که طی اون مغز با نابودی خود کنار اومده و راه های جایگرین دیگری رو واسه انجام عملکردهای از دست رفته پیدا می کنه.

این تحقیق در مجله “Proceedings of the National Academy of Sciences” منتشر شده.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *