محمدرضا  فرتوک زاده، جراح چشم دکتر و فوق تخصص جراحی پلک اعلام کرد: سالمندی عوارضی رو واسه ارگانای جور واجور بدن از جمله چشم داره که یکی از اونا افتادگی پلک ها مخصوصا پلک بالا است که آسیب ای قابل توجه و نیازمند درمانه.

ایشون اضافه کرد: امروزه سالمندی به علتی واسه بروز بعضی مشکلات چشمی در جهان تبدیل شده و هر اندازه که سن افراد زیاد می شه بعضی از مشکلات جسمی و روحی بروز یا رشد پیدا می کنه.

فرتوک زاده گفت: در سنین جوونی و میانسالی، پلکا به طور طبیعی کارکرد خود رو داشته و از شرایط کششی مناسبی بهره مند هستن؛ اما با افزایش سن بر اندازه اضافه طبیعی پلک اضافه شده و شل تر و نرم تر می شه درنتیجه افتادگی پیدا عارض می شه.

این چشم دکتر تأکید کرد: با افزایش سن این حالت در نقاطی مثل زیر بازوها، غب غب و چانه یا گونه ها هم اتفاق می افته اما در ناحیه چشم، این اندازه افتادگی افراد رو دچار مشکلات مختلفی می کنن تا ایشون مجبور شه پیشونی خود رو بالا نگه داره، ابروها رو خم کنه و پیوسته احساس می کنه بار سنگینی روی پلک بالا قرار داره.

ایشون گفت: بعضی وقتا این افتادگی پلک موجب چشم درد، سردرد و خستگی و خواب آلودگی می شه و کارکرد طبیعی روزانه افراد رو دچار مشکل می کنه؛ در اینجور شرایطی جراحی پلک پیشنهاد می شه.

فرتوک زاده اضافه کرد: ممکنه خیلی از افراد تصور کنن که این جراحی فقط نقش زیبایی داره و تصور کنن که اقدامی نادرست انجام میدن اما در اصل این اقدام واسه آسایش، بهبود شرایط زندگی و حذف مزاحمت بخش اضافی پلکا هستش.

این چشم دکتر گفت: احساس راحتی، آسایش و آرامش در کنار جلوگیری از افزایش چین و چروک و خطوط پیشونی مهمترین نتیجه های به درد بخور این درمانه.

ایشون گفت: بیشتر سالمندان در ایران و جهان از دهه پنجم و ششم زندگی با درجات جور واجور به آسیب افتادگی پلکها گرفتار می شن که با روند افزایش این حالت، وضعیت فرد بیمارگونه می شه و روند زندگی ایشون رو دچار خستگی و بیحالی می کنه.

فرتوک زاده گفت: در مورد پف چشم که بیشتر در پلک پایین اتفاق می افته هم باید گفت، در پایین هر پلک چشم سه کیسه چربی هست که بر اثر مرور زمان می تونه شل شده و به شکل یه کیسه دیده شه.

این چشم دکتر گفت: وقتی که این کیسه های چربی زیبایی فرد رو دچار مشکل کنه میشه با جراحی از داخل پلک پائین کیسه های اضافی چربی رو تخلیه کرد و شرایط مناسبی به مریض بخشید.

ایشون اضافه کرد: بعضی وقتا این افتادگی پلک پائین به گونه ایه که پلک پائین رو از محل طبیعی خود دور کرده و موجب افتادگی شدید، خستگی، قرمزی و اشک ریزش چشم شه که باید حتماً جراحی انجام گیرد.

فرتوک زاده گفت: آدمایی که با افتادگی یا پف زیر چشم و پلک بالا مراجعه می کنن باید قبل از هر اقدام جراحی، مورد بررسی اولیه آزمایشگاهی و پاراکلینیکی قرار گیرند. بررسی پرکاری و کارکرد تیروئید، کارکرد کلیه ها و کارکرد قلب از مهمترین اقدامات اولیه س.

این چشم دکتر گفت: متخصص با بررسی آزمایشگاهی و رفع علل ایجاد پف چشم و در صورت نیاز تجویز دارو می تونه به مریض کمک کنه اما اگه این آسیب برطرف نشد و مانعی از نظر وجود مریضی زمینه ای مطرح نبود حالا میشه مبادرت به جراحی کرد.

ایشون اضافه کرد: بخشی از شل شدگی پوست ناحیه دور و بر چشم مربوط به عوامل وراثتی و ژنتیکی فرد در خونواده س و بخشی مربوط به آفتاب و اشعه مضر خورشید و عوامل محیطیه.

فرتوک زاده گفت: تغذیه، چاقی و لاغری نقشی در بروز این آسیب نداره، حتماً چاقی موجب بروز افتادگی پلک نمی شه و خیلی از اوقات شاهدیم که افراد لاغر به درجاتی از افتادگی پلک گرفتار شدن.

منبع : hidoctor.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *