: افراد سالم واسه دریافت ویتامین، بجای قرص میوه و سبزیجات تازه مصرف کنن

براساس تحقیقات محققان آمریکایی در مرکز مقابله با سرطان “Fred Hutchinson “، قرصایی که به عنوان ویتامینای کمکی مصرف می شن، دشمن سلامتی هستن. یافته های مربوط به تحقیقاتی که تازگیا در مورد قرصای ویتامین انجام شده رو جمع اوری کرد.

دکتر الن کریستال که سرپرستی این هیات پژوهشی رو رو دوش داره در این مورد اخطار داد: واسه دریافت ویتامین نه قرص بلکه میوه و سبزیجات تازه استفاده کنین!

و اما خطرات مصرف افراطی و غیر اصولی قرصای ویتامین:

مولتی ویتامین ها:

ویتامین B6موجود در این قرصها خطر مرگ رو ۴.۱ درصد افزایش می ده، این اندازه در فولیک اسید؛ ۵.۹، در آهن؛ ۳.۹، در روی ۳ و در مس ۱۸ درصده.

ویتامین C:

آدمایی که به مدت ۱۱ سال روزانه بیشتر از یه گرم ویتامین Cمصرف کردن، بیشتر در برابر دچار شدن به سنگ کلیه قرار دارن.

ویتامین E:

هفده درصد از مردانی که به مدت ۷ سال روزانه ۲۶۸ میلی گرم ویتامین Eمصرف کرده بودن، گرفتار به سرطان پروستات شدن.

کلسیم:

۲۰درصد از مردانی که روزانه یه گرم قرص کلسیم مصرف کرده بودن، گرفتار به بیماریهای قلبی شدن.

سلنیم:

مصرف روزانه ۰.۰۷۵ میلی گرم سلنیم خطر دچار شدن به بیماریهای قلبی و دیابت رو افزایش می ده.

بتا کاروتن:

مصرف ۲۰ میلی گرمی بتاکاروتن از طرف افراد سیگاری، خطر دچار شدن به سرطان ریه در این افراد رو ۸ درصد افزایش می ده. هم اینکه مصرف افراطی و غیر اصولی بتاکاروتن میتونه به معده آسیب جدی وارد سازه.

تحقیقات نشون داده که مصرف افراطی و غیر اصولی شکلای جور واجور قرضای ویتامین حتی ممکنه باعث مرگ زودرس شن. اینطوری که ویتامین E، باعث بالارفتن ۴ درصدی احتمال مرگ زودرس می شه، بتاکاروتن، آنتی اکسیدان معروف و پیش ساز ویتامین A، باعث افزایش ۷ درصدی مرگ زودرس و خود ویتامین A باعث ۱۶ درصد افزایش در احتمال مرگ زودرس افراد می شه.

مصرف ویتامین E، نه فقط تاثیر مثبتی در کاهش خطر دچار شدن به سرطان ریه نداره بلکه درصورت زیاده روی در مصرف ممکنه احتمال بروز اونو افزایش هم بده.

این تحقیق نشون دهنده تاثیر منفی ویتامینای اضافی بر سوختن کلسترول در بدن بود طوری که ویتامین E و C و آنتی اکسیدان بتاکاروتن می تونن آنزیمای کبدی مسئول سوزوندن کلسترول بد خون، به نام VLDL رو کنترل کنن و اینطوری باعث تجمع اون در بدن شن.

محققان مرکز ملی تحقیقات سرطان آمریکا هم در سال ۲۰۰۷ اعلام کرده بودن مردانی که در روز بیشتر از یه عدد قرص مولتی ویتامین استفاده می کنن، ۳۲ درصد بیشتر از بقیه مردان به سرطان پروستات گرفتار می شن. ضمن این که احتمال کشندگی سرطان پروستات هم در این مردان، در مقایسه با بقیه مردانی که هیچ گاه به طور منظم از این قرصا استفاده نکرده ان، تقریبا دو برابره.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *