: افراد سالم احتیاجی ندارن که قرص ویتامین مصرف کنن

محققان علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی جانز هاپکینز و دانشگاه وارویک می گن تحقیقات انجام شده روی افراد سالم با تغذیه مناسب نشون داده که این افراد لزومی نداره که در شرایط تغذیه مناسب از مکملای ویتامین استفاده کنن چون این مواد هیچ فایده ای واسه سلامتی فرد نداره.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، پژوهشگرانی که به تحقیق روی اثرات این قرصا پرداخته ان، می گن ثابت شده که این داروها واسه افراد سالم فایده ای نداره و حتی یکی از اونا اخطار میده که مصرف اونا ممکنه ضرر هم داشته باشه، چون نگرانیای بی موردی رو در مورد بیماریایی مطرح می کنن که قابل درمان نیستن.

محققان اخطار میدن که دست کم در کشورای پیشرفته شهروندان خوب تغذیه می شن و با احتمال خیلی کم ممکنه نیاز به هیچ ویتامین تکمیلی دارا باشن. با این وجود، بیشترین مصرف این قرصا در همین کشورها هستش، آمارها نشون میده که یه سوم مردم بریتانیا قرصای مکمل ویتامین مصرف می کنن.

محققین اعلام کردن براساس یافته های بعضی از کامل ترین پژوهشای انجام شده در جهان ، در کل حدود نیم میلیون نفر مکملای ویتامینه مصرف می کنن .

یکی از این پژوهشا، یافته های ۲۴ آزمایش قبلی با شرکت ۴۵۰ هزار نفر رو بررسی کرده و فهمیده که مصرف قرصای ویتامین، هیچ اثر مثبتی در کم شدن اندازه مرگ و میر نداره.

دومین آزمایش، تو یه بازه ۱۲ ساله و روی ۶ هزار مرد سن و سال دار انجام شده بود و نتیجه اونم این بود که خوردن این قرصا هیچ اثر مثبتی بر کاهش سرعت زوال عقل در سالمندان مستعد نداره.

سومین مورد هم تحقیقی روی ۱۷۰۰ مرد و زن گرفتار به بیماریای قلبی بود که محققان اون تحقیق هم هیچ اثر اثر مثبتی رو در کسائی که از مکملای ویتامین استفاده کرده بودن، ندیدن.

یافته های این پژوهشا  نتیجه میگیره که باید از به کار گیری بیشتر این مکملا دوری شه. اونا نوشتن که نباید از این ویتامینا واسه پیشگیری از بیماریای طولانی استفاده کرد .

از هر سه نفر تقریبا یه نفر از مکملای غذایی استفاده می کنه. محبوب ترین مکمل در انگلستان  مولتی ویتامین ها هستش و در رتبه دوم هم ویتامین C قرار داره.

دکتر ” ادگار میلر ” از دانشگاه علوم پزشکی جانز هاپکینز در بالتیمور مریلند، میگه: بعضی از افراد عنوان می کنن که رژیم غذایی اونا مشکلات تغذیه ای زیادی داره ؛ ولی واقعیت اینه که اونا زیادتر از اندازه عادی تغذیه می شن و رژیم غذایی اونا هم مشکلی از نظر کمبود بعضی ویتامینا و مواد معدنی نداره.

هفته  گذشته هم محققین موسسه بین المللقی پژوهشای پیشگیرانه در لیون، اعلام کردن که کاهش سطح ویتامین D واقعا معلول بیماریه نه دلیل اون. اگه این کشف به تایید برسه، میشه گفت که پولای بسیاری تا الان الکی هدر رفته.

سازمان بهداشت انگلیس میگه که هر ساله ۸۰ میلیون پوند بودجه واسه تامین ویتامین D که بیماران دچار بیماریهای طولانی مانند سرطان، پارکینسون و دیابت اختصاص میده.

با اینحال پزشکان می گن که ویتامین D در جلوگیری از دچار شدن به بیماریهای اسکلتی نقش داره و اندازه دریافت کلسیم و استخون سازی رو در بدن بالا می بره.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *