: یه بررسی نوین نشون دهنده انه که لاغری زیادتر از اندازه در میانسالی ممکنه واسه سلامت مغز در سنین بالاتر مضر باشه…

: افراد لاغر بیشتر فراموشی می گیرن !

فراموشی

به نوشته لایوساینس محققان به این نتیجه رسیدن که آدمایی که در دهه ۴۰، ۵۰ و ۶۰ زندگی شون وزنی کمتر از حد عادی دارن، در مقایسه با مردان و زنان با سن مشابه که وزن سالم دارن، با احتمال ۳۴ درصد بیشتر ممکنه تا بیشترین حد ۱۵ سال بعدی زندگی شون دچار زوال عقل یا دمانس تشخیص داده شن.

دکتر نواب قزلباش، اپیدمیولوژیست بالینی و رئیس «اوکسون اپیدمیولوژی»، سازمانی پژوهشی در لندن، و یکی از نویسندگان این بررسی گفت روشن نیس که به چه دلیل دارا بودن وزن کمتر از حد عادی که به صورت شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۲۰ تعریف می شه- در میانسالی با زوال عقل در سنین بعدی مربوطه. اما فکر اون اینه که عواملی مانند رژیم غذایی، نحیف بودن بدنی، تغییر وزن و کمبود ویتامین D و E ممکنه نقشی در این مورد داشته باشه.

این بررسی که در ۱۰ آوریل به صورت آنلاین در ژورنال لنست دیابت و اندوکرینولوژی منتشر شد، داده های مربوط به تقریبا ۲ میلیون نفر در سنین ۴۰ و بیشتر در بریتانیا رو موشکافی کرده.

این محققان به طور غافلگیرکننده ای به این نتیجه رسیدن که سلامت مغز آدمایی که در میانسالی اضافه وزن دارن یا چاق هستن، در واقع مراقبت می شه.

در واقع براساس این بررسی آدمایی که بیشترین وزن رو در میانسالی داشتن، یعنی دارای BMI  چهل یا بالاتر نسبت به آدمایی که در طیف وزن سالم قرار داشتن، ۲۹ درصد کمتر در خطر دچار شدن به زوال عقل قرار داشتن.

قزلباش در این باره گفت: «این یافته بر خلاف دیدگاه عادی- اما نه اجماعی- در این باره س که آدمایی که در میانسالی اضافه وزن دارن یا چاق هستن، به ظاهر نباید در خطر بالاتر زوال عقل در سنین پیری قرار دارا باشن.»

اون گفت این یافته ها غیرقابل انتظار بودن، و هرچند گروه پژوهشی آنالیزهای متفاوت بسیاری واسه رو انجام دادن تا ببینن می تونن توضیحی واسه این یافته ها پیدا کنن، اما تا الان به نتیجه ای نرسیده ان.

قزلباش گفت از جمله گامای بعدی که میشه در این راه پژوهشی برداشت، شامل شناخت تاثیر تغییرات وزن، از جمله کاهش وزن گذشته در شخصی که قبلا وزنی کمتر از حد عادی نداشته، بر خطر نابودی عقله.

اونم اینکه می خواد این موضوع رو بررسی کنه که اضافه وزن یا چاق بودن اثر کلی مثبتی بر زوال عقل داره یا نه، چون شخصی که وزن بیشتری داره ممکنه اونقدر زنده نمونه تا از این اثرات احتمالی مراقبت کننده مغز بهره ببره.

قزلباش گفت پژوهشای بیشتری هم واسه تعیین اثرات وزن بر خطر شکلای جور واجور متفاوت زوال عقل مانند مریضی فراموشی، دمانس عروقی، مریضی جسم لویی (Lewy body) انجام شه.

جمع آوری شده به وسیله گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *