تحقیق جدید نشون داد آدمایی که از مریضی آرتریت روماتوئید رنج می برن، در خطر حمله قلبی بوده و حدود یه چهارم اونا بیشتر احتمال داره که دچار حمله قلبی یهویی (بدون نشونه های قبلی) شن.

 

محققان فهمیدن که این خطر حتی وقتی بیماران نشونه هایی نداشتن و از عواملی که باعث بیماریای قلبی و عروقی (مثل سیگار کشیدن و دچار شدن به دیابت) می شن هم دور بودن، زیاد شده.

آدریانا پیونته (متخصص قلب و عروق از مکزیکو سیتی) میگه: تحقیق ما نشون داد یه چهارم مریضایی که گرفتار به آرتریت روماتوئید بودن، و هیچ نشونه هایی از بیماریای قلبی نداشتن، بیشتر احتمال داشت که به حمله قلبی یهویی دچار شن.

این تحقیق وجود ایکسمی (ischaemia) و انفارکتوس ثانویه (infarction secondary)، مریضی تصلب شرایین (atherosclerotic) و عوامل خطر مریضی قلبی و عروقی (بدون نشونه) رو در مریضی گرفتار به آرتریت روماتوئید بررسی کردن.

۹۰ درصد از این بیماران زنائی با متوسط سن ۵۹ سال بودن و فرکانس مشابه ای از عوامل خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی داشتن.

نشونه های التهاب، فعالیت مریضی آرتریت روماتوئید و عوامل خطر در همه این بیماران اندازه گیری شدن.

پیونته اشاره میکنه: تحقیق ما نشون داد یه چهارم بیماران آرتریت روماتوئید که علائم بیماریای قلبی رو نداشتن، گرفتار به مریضی شریانای کرونری بودن. یعنی در خطر افزایش مرگ به وجود اومده به وسیله مریضی قلبی و عروقی قرار داشتن.

پیونته میگه: آرتریت روماتوئید روی ۱.۶ درصد از جامعه تاثیر میذاره و اولین دلیل واسه مشاوره گرفتن در خدمات روماتولوژیه. خطر دچار شدن به حمله قلبی در این بیماران نزدیک به دو برابره، اما اونا هیچوقت نمی دونن که گرفتار به مریضی قلبی عروقی هستن و درباره خطر اون خبردار نمیشن.

یافته های این تحقیق در جلسه ICNC 12 ، در مادرید اسپانیا ارائه شد.

 

این مطلب به وسیله تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده و به کار گیری اون فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجازه.

منبع : hidoctor.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *