: افراد گرفتار به فراموشی نباید در بالین رها شن/توجه به سالمندان

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به مشکلات مشکلات شناختی، گفت: افراد گرفتار به فراموشی نباید در بالین رها شن.

ایشون با گفتن این که مشکلات پزشکی و روانپزشکی رو میشه با علوم اعصاب در رابطه دونست، اضافه کرد: تموم اختلالاتی که در کلینیکای روانپزشکی مورد بررسی قرار میگیره، مربوط به علوم اعصابه و بخشی از مشکلات بعد از جراحی های مغز و اعصاب هم در بخش رشته علوم اعصاب قرار میگیره.

دبیر علمی بخش بالینی پنجمین کنگره علوم اعصاب ایران، ادامه داد: یکی از مهم ترین دلایل نیاز به متخصص علوم اعصاب در بالین، مشکلات اکتسابیه. بطوریکه این مشکلات می تونه به وجود اومده به وسیله ضربه به سر، فراموشی، مشکلات حافظه و همه مشکلات به وجود اومده به وسیله یه مریضی مربوط به مغز و روان باشه که مشکلات شناختی رو هم با خودش می تونه همراه آورد.

این روانپزشک با تاکید بر اینکه مشکلات عصب شناختی باعث می شه که فرد توانایی برگشت به کار نداشته باشه، گفت: در مثل این موارد، متخصصین علوم اعصاب باید دخالت کنن. یکی از حلقه های مفقوده در مداخلات بالینی این بخش نقش متخصص علوم اعصاب در آزمایش، درمان و بازتوانیه.

قدیری با عنوان این مطلب که افراد گرفتار به فراموشی نباید در بالین رها شن، اضافه کرد: با در نظر گرفتن اینکه هرم سنی در کشورمون به طرف سالمندی میره، نیازمند مداخلات پیشگیری از فراموشی در افراد سن و سال دار هستیم.

ایشون با اشاره به ضرورت مداخلات دارویی و غیر دارویی در روبرو شدن با مشکلات روانپزشکی، گفت: بدیش اینه مداخلات غیردارویی به عنوان زنجیره گم شده در نظام سلامت کشور تلقی می شه که از اون محروم هستیم.

قدیری به معرفی مرکز مغز و شناخت تو تهران واسه سرویس دهی اعصاب و روان به مردم اشاره کرد و اضافه کرد: این مجموعه تنها مرکز دانشگاهی با طیف خیلی از خدماته که در کشور هست.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: در مرکز مغز و شناخت تهران، همه خدمات به صورت متمرکز به بیماران ارائه می شه.

ایشون با اشاره به اینکه فراموشی، مصرف مواد مخدر، اسکیزوفرنی، اوتیسم، بیش فعالی و…، تغییرات بسیار زیادی در نوع زندگی افراد ایجاد می کنن، اضافه کرد: ما علاوه بر کلینیکای درمانی که واسه مثل این رفتارها نیاز داریم، باید مداخلات عصب شناختی رو هم داشته باشیم تا از مشکلات مثل این بیماریا جلوگیری کنیم.

پنجمین کنگره علوم اعصاب ایران از ۱۷ تا ۱۹ آذر ۹۵ در مرکز همایشای بین المللی رازی تهران برگزار می شه.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *