: افراد گرفتار به دیابت و احتمال آب مروارید چشم

: افراد گرفتار به دیابت و احتمال آب مروارید چشم 

آدمایی که گرفتار به دیابت هستن معمولا در ناحیه چشم دچار ضایعات بسیار ناگواری می شن که آب مروارید هم یکی از همین مشکلات هست. استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران بااشاره به این که دیابت می تونه تعداد زیادی از قسمتای چشم رو تحت تاثیر بذاره، گفت: دیابت احتمال دچار شدن به آب مروارید رو ۲ تا ۴ برابر زیاد می کنه.

دکتر مسعود ناصری پور درگفت و گو با ایرنا اضافه کرد: دیابت اضافه بر ایجاد آب مروارید، می تونه دلیل التهاب داخل چشم شده و عضلات خارج چشم رو هم تحت تاثیر بذاره.ایشون اعلام کرد که مریضی دیابت در اثر افزایش تورم پرده شبکیه چشم و ایجاد عروق اضافی و خونریزیا در قسمتهای جورواجور چشم می تونه در دید افراد تاثیر بزاره و اونو دچار مشکل کنه.

ایشون با اشاره به این که بیماران می تونن قند خون خود رو نظارت کنن، گفت: مریض می تونه با بازرسی قند خون ظهور مشکلات این مریضی رو به تاخیر انداخته یا شدت اونو کم کنه.ناصری پورآزمایش استاندارد مناسب واسه نظارت قند خون رو هموگلوبین گلیکوزیله اعلام کرد و گفت:این آزمایش متوسط قندخون رو در سه ماه قبل نشون می ده

که باید کمتر از ۶.۵ تا ۷ باشه.فوق تخصص آنکولوژی چشم ادامه داد که تعداد زیادی از بیماران دیابتی از این موضوع بی اطلاع بوده و فکر می کنن که با تزریق انسولین به تنهایی و بدون دقت به نوسانات قند خون در شبونه روز، اونو بازرسی کردن، در حالیکه با اینکار ممکن هست قندخون ناشتای اونا بازرسی شه. اما اونا در ساعات بعدظهر و شب قند بالایی رو تجربه کنن و از اون بی اطلاع باشن.

** بیماران دیابتی دست کم سالی یه بار به وسیله چشم دکتر معاینه شن
ایشون به بیماران دیابتی پیشنهاد کرد که دست کم سالی یه بار به وسیله چشم دکتر مخصوصا کارشناسان شبکیه مورد معاینه قرار گیرند تا دچار مشکلاتی در بخش چشم نشن.استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد که در صورت دچار شدن به مشکلات ناشی از دیابت در پرده شبکیه چشم یا بقیه قسمتای چشم،

طول زمان معاینات برحسب شدت مریضی کم میشه.فوق تخصص مریضیای شبکیه چشم ادامه داد: افراد دچار تورم پرده شبکیه ممکن هست هر ۳ تا ۴ ماه نیاز به معاینه دارا باشن.ناصری پور با اشاره به این که مریضی دیابت می تونه ختلالات ناچیز تا بسیار شدید بینایی که منتهی به از بین رفتن دید می شه، بسازه، گفت: هرچه نظارت قدن خون مناسب تر بوده و طول مدت دیابت کمتر باشه، تماشاگر مشکلات کمتری هستیم.

تخمین زده میشه گسترش دیابت در ایران دست کم ۱۰ درصد باشه و این مریضی در کشور در حال افزایش هست.کم شدن فعالیت بدنی، رژیم خوراکی ناجور و بالا رفتن سن از مهم ترین علل افزایش دیابت هست و به مردم پیشنهاد می شه که جنب و جوش بدنی هرروز دارا باشن.

دیابت نوع دو در بزرگسالان معمولا در سالای اول علامت نداره و اونا باید هر سال آزمایش بدن.تعداد مبتلایان دیابت در جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی ۳۸۵ میلیون نفر بود و پیش بینی میشه تا سال ۲۰۳۵ به ۵۹۲ میلیون نفر رسد که نشون دهنده افزایش ۵۵ درصدی مبتلایان هستش.

هزینه های درمانی در سال۲۰۱۳ میلادی ۵۴۸ میلیارد دلار بود که پیش بینی میشه در سال ۲۰۳۵ به ۶۲۷ میلیارد دلار برسه که نشون دهنده افزایش خیره کننده در این پایه هست.

.

منبع :gahar.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *