افراد گرفتار به فشار خون بالا باید به طور منظم فشار خون خود رو اندازه گیری کنن

کنترل روزانه و خونگی فشار خون لازمه

کارشناسان انجمن قلب آمریکا پیشنهاد کردن: هر فردی که گرفتار به فشار خون بالا است باید به طور منظم و با کنترلای خونگی همیشه فشار خون خود رو اندازه گیری کنه و اونو تحت نظر داشته باشه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این انجمن و بقیه گروه ها پیشنهاد کردن که واسه این منظورباید یه وسیله پزشکی کنترل فشار خون واسه مصرف کنندگان وجود داشته باشه.

این کارشناسان تاکید کردن که کنترل فشار خون تنها چند بار در سال و اونم در مطب دکتر یا دراگ استور واسه در کنترل داشتن این عامل کافی نیس و پیشنهاد می شه که کنترلای منظم خونگی در این مورد انجام گیرد که دقیق تر و مناسب تره.

کنترلای منظم پزشکان امکان میده که همزمان داروهایی رو که واسه کنترل فشار خون استفاده می شن هم تحتِ کنترل دارا باشن درست مانند بیماران گرفتار به دیابت که به طور منظم با یه وسیله کنترل قند خون اندازه انسولین خود رو هماهنگ و تنظیم می کنن.

جالبه بدونین که کارشناسان خارج از انجمن هم شدیدا با این پیشنهاد موافقت خود رو اعلام کردن. با این وجود بعضی از منتقدان فکر میکنن که این روش ممکنه خیلی هم روش صحیحی نباشه؛ چون که ممکنه قوانین صنعتی در این مورد در نظر گرفته نشده و رعایت نشه.

فشار خون به نیرویی می گن که از گردش خون روی دیواره های رگهای خونی اعمال می شه و نشون دهنده یکی از علایم حیاتی اصلیه. وقتی خون از بین سرخرگا، وریدها و مویرگا عبور می کنه. فشار خون در حال گردش کم میشه. واژه فشار خونی عموما به فشار سرخرگی میگن مانند فشار در سرخرگهای بزرگتر، سرخرگهایی که رگهای خونی هستن که خون رو از قلب به بقیه نقاط بدن می برن.

فشار سرخرگی معمولا با یه دستگاه سفیگمومانومتر اندازه گیری می شه که در اون از ارتفاع یه ستون شامل جیوه واسه درخشش فشار گردشگی استفاده می شه.

فشار سرخرگی سیستولیک به عنوان فشار بالاترین درجه در سرخرگها تعریف می شه که در نزدیکی نقطه شروع چرخه عروقی ایجاد میشه. فشار سرخرگی دیاستولیک هم به پایین ترین نقطه فشار سرخرگی میگن.

فشار پالس نشون دهنده فرق بین بیشترین حد و دست کم فشار اندازه گیری شده.

اندازه طبیعی فشار خون واسه یه فرد بزرگسال سالم و آروم تقریبا ۱۲۰ سیستولیک روی ۸۰ دیاستولیکه.

جالبه بدونین که فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در نتیجه عواملی چون استرس، فاکتورهای مواد غذایی، داروها یا بیماریها تغییر می کنه. البته نیاز به یادآوریه که در افراد جور واجور با در نظر گرفتن فیزیولوژیا و شرایط روحی و جسمی متفاوت اونا این دو نقطه فشار فرق می کنه.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *