: خواب افراد سن بالا در شبونه روز چقدر باید باشه؟

با افزایش سن، زود خوابیدن و زود از خواب بیدار شدن چیزی طبیعی هستش. هم اینکه چندین بار بیدار شدن از خواب هنگام شب در افراد سن بالا طبیعیه چون در این سن از خواب عمیق لذت نمی برن. در این افراد اندازه تولید هورمون رشد انسانی و ملاتونین که ماده شیمیایی حیاتیه کم میشه. لازمه بدونین که بی خوابی و علایم مربوط به اون ، بخشی از روند پیری به حساب نمیاد، درنتیجه باید به رفع این مشکل پرداخته شه.
خواب واسه هر سنی مهمه ازجمله افراد با سن بالا. چون در زمان خوابه که بدن اونا بازسازی می شه. خواب باعث می شه سیستم ایمنی بدن واسه مقابله با میکروبا و عفونتا تقویت شه.به گفته کارشناسان، در صورت نداشتن خواب کافی افراد سن بالا ممکنه دچار مشکلات مربوط به خلق و خو و حافظه شن. خطر بروز بیماریایی چون مشکل وزن، دیابت، مریضی قلبی و حتی سرطان هم می تونه به طور زیادی بالا بره.

هر فرد سن بالا باید روزی چند ساعت خواب داشته باشه؟

این موضوع به بدن و نیاز خاص خود فرد رابطه داره اما کارشناسان بین ۸ تا ۹ ساعت خواب رو پیشنهاد می کنن. با این حال با در نظر گرفتن احساس فرد در طول روز، میشه فهمید که مدت خواب ایشون کافی بوده یا خیر.
در ادامه به نکاتی که واسه داشتن خواب خوب باید رعایت شه، اشاره شده.

خواب کافی واسه افراد سن بالا چند ساعت در طول شبونه روزه؟

حالتای طبیعی و عجیب رو از هم تشخیص بدین:

خوابیدن اول شب و بیدار شدن اول صبح، خوابیدن وسط ظهر یا تمایل فرد به بیشتر موندن در تختخواب چیزی عادیه. اما چیزی که طبیعی نیس علایم بی خوابی و نتیجه های اون هستش از جمله باوجود خستگی به سختی به خواب می رید، بدخلقی می کنین و هنگام صبح خیلی خواب آلود هستین و این که بدون قرص به خواب نمی رین.

تشخیص دادن علل بی خوابی:

بی خوابی علل زیادی داره که یکی از اونا استرس است.برنامه غذایی ازجمله مصرف نوشیدنیای کافئین دار، کم تحرکی، به کار گیری لوازم الکترونیکی مانند گوشی موبایل و لپ تاپ می تونه در ساعت بیولوژیکی بدن مشکل بسازه. مشکلات بعضی از داروها و بعضی بیماریا مانند آرتریت و دیابت می تونه باعث بی خوابی شه.

گامی واسه رفع بی خوابی:

با مشخص شدن علل بی خوابی میشه این مشکل رو برطرف کرد؛ مثلا محدود کردن مصرف نوشیدنیای کافئین دار و مصرف نوشیدنیای خواب آور مانند دمنوش ناامیدی، بابونه، آب گیلاس و یه لیوان شیر ولرم. واسه آروم کردن ذهن خود و دور نگه داشتن استرس بخونین، موسیقی گوش بدین یا نقاشی کنین.

مراجعه به یه متخصص:

اگه هیچ کدوم از موارد گفته شده مؤثر واقع نشد به یه متخصص مراجعه کنین.

افراد سن بالا باید روزی چند ساعت خواب دارا باشن؟

۵۲
منبع : سلامت نیوز

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *