همه آدما بعضی وقتا دچار اضطراب می شن ولی این حس کم کم می تونه زیاد شه یا حالت طولانی پیدا کنه.
یافته های یه مطالعه نشون میده اضطراب خطر دچار شدن به سکته مغزی رو در حد زیادی زیاد می کنه. الان اضطراب یکی از شایعترین شکلای جور واجور مریضی های روانی هستش و از جمله نشونه های اون میشه به از دست دادن بی دلیل آرامش، سرخوردگی، فشار یا رفتارای عصبی اشاره کرد.

در این مطالعه محققان روسی واسه اولین بار تاثیر دراز مدت اضطراب بر سیستم قلبی و عروقی و مغز رو مورد بررسی قرار دادن. اونا در این مطالعه وضعیت سلامتی بیشتر از ۶ هزار فرد ۲۵ تا ۷۴ ساله رو بررسی کردن. افراد شرکت کننده در این تحقیق به سوالایی در مورد وضعیت سلامت روانی و جسمی خود  جواب دادن. به گفته محققان این مطالعه نشون داد که حتی اضطراب جزئی هم خطر بروز سکته مغزی رو در حد زیادی زیاد می کنه و مریضایی که بیشترین امتیاز رو در مورد اضطراب کسب کرده ۳۳ درصد بیشتر از بقیه، قربونی سکته مغزی شدن.

دکتر مایا لامبیاس، از دانشکده پزشکی پترزبورگ در روسیه در این مورد گفت: همه آدما بعضی وقتا دچار اضطراب می شن ولی این حس کم کم می تونه زیاد شه یا حالت طولانی پیدا کنه و این موضوع روی سیستم قلبی عروقی اثر میذاره.

محققان فکر می کنن دلیل وجود رابطه بین اضطراب طولانی و خطر سکته مغزی اینه که افراد مضطرب بیشتر به روش منفی زندگی و مخصوصا کشیدن سیگار تمایل دارن. بالا رفتن فشار خون و افزایش اندازه ترشح هورمونای استرس هم از جمله یافته های اضطرابه. محققان به مردم پیشنهاد می کنن که به خاطر خلاص شدن از خطر سکته مغزی کمتر دچار اضطراب شن و از نگرانی به خاطر مسایل بی اهمیت دوری کنن.

منبع : ایرنا

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *