:
افراد مضطرب نوع دیگری به دنیا نگاه می کنن

: افراد مضطرب نوع دیگری به دنیا نگاه می کنن

براساس تحقیقات، مغز افراد مضطرب در مقایسه با آدمایی که به این مشکل گرفتار نیستن، ساختار متفاوتی داره. براساس این تحقیقات ساختار مغز افراد گرفتار به اضطراب موجب می شه که این افراد احساس کنن با بقیه فرق دارن.

آدما به عنوان یه ساختار دفاعی در برابر محرکای استرس زا یا خطرات احتمالی، عکس العمل نشون میدن. اما وقتی که شخص قادر به صورت جدا شده از هم محرکای استرس زا و محرکای خنثی و بدون استرس نباشه، پدیده ای اتفاق می افته که به اون گسترش بیش ازحد می گن.

یه شخص مضطرب نسبت به یه شیرینی که به عنوان هدیه روی میزکار ایشون گذاشته شده، با نگرانی و اضطراب عکس العمل نشون میده. مغز اون با دیدن شیرینی از افکار پریشون پر می شه و از خود می پره: به چه دلیل این کیک رو روی میز من گذاشته ان؟ کسی قصد مسموم کردن منو داره؟ این کیک تا حالا کجا بوده؟

این در حالیه که یه شخص عادی بدون هیچ نگرانی کیک رو می خوره و شاید اونو یه محرک دلپذیر حساب می کنه.

در این تحقیقات، بین سه محرک صوتی جور واجور با سه وضعیت مالی جور واجور شامل از دست دادن پول، به دست آوردن پول و حفظ وضعیت موجود، رابطه برقرار شد. بعد از داوطلبان خواسته شد به ۱۵ صدای جور واجور گوش بدن و اگه یک یا چند مورد از محرکای صوتی مربوط به وضعیت مالی رو شنیدند، موضوع رو اعلام کنن و اگه محرک رو به درستی تشخیص بدن به عنوان جایزه مبلغی پول دریافت کنن.

در نتیجه تحقیقات معلوم شد داوطلبان گرفتار به اضطراب بیشتر از بقیه داوطلبان محرکای صوتی جدید رو با محرکای صوتی مربوط به از دست دادن یا به دست آوردن پول در رابطه می کنن و خیلی وقتا شنیدن محرکای صوتی مربوط با پول رو اعلام می کنن.

در جریان تحقیقات، واکنشای مغز داوطلبان با روش fMRI بررسی و مشخص شد که عکس العمل بخش آمیگدال از مغز افراد گرفتار به اضطراب نسبت به محرکای صوتی در مقایسه با بقیه افراد فرق داره. این بخش از مغز، در کنترل اندازه اضطراب، رفتارای احساسی و انگیزه ها نقش داره و تاثیر اون در حملات عصبی و مشکل اضطراب به اثبات رسیده.

حالا خوبیش اینه امکان درمان اضطراب با تغییر چگونگی زندگی، درمانای مربوط به رفتارای شناختی و دارودرمانی، ممکن است.


منبع :

ایرنا

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *