یگزین حالت تک متغیره کرد؟
2- آیا این دو روش مستقل از هم کارایی یکسانی دارند؟
3- چگونه می توان با کاهش تعداد متغیرها تقریب خوبی از کیفیت را برآورد کرد؟

1-5 مفروضات مساله

1- داده ها توزیع نرمال دارند.
2- داده ها به ترتیب زمانی جمع آوری و ارزیابی می شوند.
3- هر بار نمونه گیری مستقل از سایر نمونه هاست.

1-6 کلمات کلیدی و تعاریف مربوط

نمودار T^2 هتلینگ2
این نمودار نظیر نمودار شوهارت تک متغیره است و بسیاری از محقان آن را نمودار شوهارت چندمتغیره می نامند (گرچه شوهارت هیچ نقشی در تعریف و گسترش آن نداشته است) و روند داده های چند متغیره را در طول زمان را نشان می دهد

اجزاء اصلی3
در این روش به هریک از متغیرها مقداری تخصیص داده می شود که در نهایت سهم هر متغیر در مقدار T^2 را تعیین می کند و این امکان را فراهم می کند که بتوان با متغیر های کمتر عوامل تغییر پذیر را شرح داد و زمانی کاربرد بیشتری دارد که تعداد متغیر ها زیاد باشد (مثلا بالای 5 متغیر).

تغییر پذیری درونی و کلی نمونه ها و فاصله از هدف
فاصله از مقدار هدف را با T_M^2 و تغییر پذیری درون نمونه را باT_D^2 نشان می دهند که حاصل جمع این دو تغییر پذیری کل یا T_O^2 را نتیجه می دهند. کارکرد آنها متناظر با نمودار(X ̅,R) یا (X ̅,S) است.

1-7 قلمرو زمانی،مکانی و موضوعی

1-7-1 قلمرو موضوعی
این تحقیق بر موضوع آشنایی عملی کارشناسان کیفیت با مباحث پایه کنترل کیفیت چندمتغیره تمرکز دارد، ابتدا به بیان این مباحث می پردازیم،سپس با مثالی عملی مراحل اجرای آن را نشان می دهیم و در آخر به مقایسه این رویه ها با رویه های تک متغیره می پردازیم.

1-7-2 قلمرو زمانی
بازه زمانی این تحقیق تابستان و پاییز 92 است، در این مدت سعی شد همزمان با مطالعات روش شناسی با داده های تولیدی یک کارخانه لبنیات کارایی عملی این روش ها بررسی و با نشان دادن کارایی آن ها زمینه فعالیت در این رشته جدید از کنترل کیفیت فراهم گردد.

1-7-3 قلمرو مکانی
کلیه داده ها از کارخانه پگاه فارس تهیه شده است. لازم به ذکر است به دلیل اینکه پارامتر های مورد مطالعه در مورد فرمول تولیدی یکی از محصولات این شرکت است،با احترام به درخواست مدیر کنترل کیفیت این کارخانه به جای اسم اصلی پارامترها آن ها را با شماره بیان می کنیم تا رسم رازداری شرکت ها در زمینه فرمول های اختصاصی را به جاآورده باشیم.
1-8 معرفی شرکت پگاه فارس
شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس یکی از شرکتهای بزرگ تحت پوشش شرکت صنایع شیر ایران می باشد که با بیش از نیم قرن تجربه در تولید و فرآوری شیر و سایر فرآورده های شیری ، با استفاده از دستگاههای مدرن و پیشرفته دنیا یکی از بزرگترین صنایع لبنی جنوب کشور محسوب می گردد و در حال حاضر با ظرفیتی حدود 450 تن تولیدات خود را با نام تجاری پگاه فارس در بسته بندی های کاملاً بهداشتی به بازار عرضه می نماید.
این شرکت در سال 1342با نام «کارخانه شیر پاستوریزه شیراز» با ظرفیت 15 تن تاسیس و به منظور تأمین پروتئین حیوانی مورد نیاز شهروندان و استفاده کلان از شیر خشک وارداتی و تولید شیربازساخته جهت مصرف دانش آموزان در سال 1346 به بهره‌برداری رسید. کارخانه در سال1359 با کارخانه شیر زرقان که در سال 1353 تاسیس شده بود، ادغام و تحت عنوان«کارخانه شیر منطقه ای فارس» شروع به فعالیت کرد. مساحت این کارخانه 14 هکتار میباشد و در 32 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است و با ظرفیت اولیه 150 تن، یکی ازکارخانه های بزرگ تحت پوشش شرکت صنایع شیر ایران بوده که به مرور با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ماشین آلات، در حال حاضر با ظرفیت اسمی 450 تن تولید محصولات خود را در بسته بندی های جدید و بهداشتی با نام تجاری «شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس» به بازار عرضه می نماید.
این شرکت اکنون هشت رده از محصولات لبنی را تولید می کند که عبارتند از : ماست، شیر ، پنیر ، خامه ، کره ، کره ، کشک ، دوغ و فر آورده های پودری ؛ این محصولات در تنوع زیاد با جدیدترین ماشین آلات و پرسنل کارآمد با حفظ ارزش هایی نظیر حفظ سلامت جامعه ، مسئولیت پذیری و مشتری مداری و بهبود مستمر و نوآوری محصولات تولید و به مشتریان ارائه می گردند.

فصل دوم

ادبیات و پیشینه تحقیق

2-1تاریخچه کنترل کیفیت آماری
کنترل کیفیت قدمتی برابر با تولید دارد .هر آنچه انسان حتی قرن ها قبل از میلاد تولید کرده است دارای دقت و ظرافتی است که نشان از توجه سازندگان آن به کیفیت دارد . نگاهی بر دست ساخته های انسان باستان در موزه ها و یا عجایب هفت گانه جهان نظیر اهرام ثلاثه مصر ، مجسمه ابوالهول و دیوار چین تایید خوبی بر این مدعاست .
با شروع انقلاب صنعتی در اروپا در اواسط قرن هیجدهم میلادی و استفاده از ماشین آلات و ابزار دقیق در تولید ، روش های تولید نیز مدرن تر و پیچیده تر شدند . این تغییرات حجم تولید محصولات را بالا برد و روش های کنترل دقیق بودن و ظرافت نیز در آنها تغییر یافت . مقایسه روش های کنترل کیفیت تولیدات در سال های اولیه انقلاب صنعتی با آنچه که امروزه به چشم می خورد ، نشان می دهد که تغییرات در این بخش فوق العاده بوده است . این تغییرات که خواست عمده صاحبان صنایع و مصرف کنندگان بود ، در سال 1920 میلادی به ابداع کنترل کیفیت آماری منجر شد .
پس از اینکه نمودارهای کنترل شوهارت در صنایع مورد استفاده گسترده قرار گرفت،نمودارهای جمع
تجمعی (CUSUM) ومیانگین متحرک موزون نمایی گام بعدی در پیشرفت کنترل کیفیت بودند.
در گام بعدی با پایش توام چند متغیر و تصمیم بر رسم توام آن ها نمودارهای چن متغیره مطرح شدند.مهمترین کار در این زمینه توسط Hotelling در سال 1947 انجام شده است. وی روشT^2 را توسعه داد و ازآن در نمودارهای کنترل استفاده نمود.در سال 1960 با پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر ، کنترل آماری فرآیند چند متغیره بسیار مورد توجه قرار گرفت و بحث کنترل همزمان چندین مشخصه کیفی در سطح وسیعی مطرح شد.نمودار T^2 در کشف یک وضعیت خارج از کنترل بسیار خوب عمل می کند.نقطه ضعف عمده این نمودار آن است که علی رغم اینکه می تواند به درستی یک وضعیت خارج از کنترل را نشان دهد،در تعیین مشخصه های کیفی منحرف شده کمبود دارد.

2-2 تعریف کنترل کیفیت :
کنترل کیفیت یک کلمه مرکب از کنترل و کیفیت است که هر کدام تعاریف خاص خود را دارند .
کیفیت : وجود آن در یک محصول ، شایسته بودن آن را به مصرف گننده نشان می دهد . به عبارتی وجود کیفیت به معنای آن است که کالا ، انتظارات مصرف کننده را فراهم می آورد .
کنترل : به کار اعمال قوانین در پروسه تولید که تولیدکننده را در جهت دسترسی به نتایج مورد نظر مطمئن می سازد ، کنترل گفته می شود .
کنترل کیفیت در مواقعی فقط به بازرسی نهایی و جدا کردن محصولات فاقد کیفیت محدود می شود اما در مواردی فراتر از آن عمل می کند . به عنوان مثال به برنامه ریزی کیفیت ، کنترل مواد ورودی ، کنترل کیفیت در حین تولید ، کنترل مواد خروجی ، تجزیه و تحلیل و اقدام مقتضی در رابطه با مشکلات کیفی تولید و . . . می پردازد . در این حالت گزارشات مربوط به مسایل کیفی کمک بزرگی به حساب می آیند . در کل می توان گفت کنترل کیفیت سیستمی است که با اتکا به آن می توان کیفیت یک محصول یا یک فرایند تولید را به حد مناسبی رساند و با برنامه ریزی دقیق ، استفاده از ابزراهای کیفی ، بازرسی های مداوم و . . . آن را حفظ کرد و یا نسبت به بهبود مداوم آن گام برداشت .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رایگان دربارهعملکرد کنترل

کنترل کیفیت برای اولین بار در سال 1920 میلادی توسط دانشمندی به نام والتر شوهارت در آزمایشگاه شرکت تلفن بل آمریکا بنیان گذاری شد. وی در 16ام ماه می سال 1920، اولین تصاویر نمودار های کنترلی را رسم کرد و در مطالعات بعدی از آن بهره گرفت . والتر شوهارت بعد از 11 سال کار مداوم در سال 1931 میلادی نتایج تحقیقات خود را در کتابی با نام ” کنترل اقتصادی کیفیت محصول ساخته شده” منتشر کرد]1[.
موثر ترین راه برای کنترل کیفی محصولات ، روش های آماری می باشد که تصویری از وضعیت کل تولید را ارایه می دهد. در واقع تغییر پذیری به عنوان یک پدیده دائمی و جزء لاینفک محصولات تولیدی ، دلیل اصلی استفاده از روش های آماری برای بررسی و کنترل این تغییرات است . در واحد های صنعتی ، تا زمانی که از مواد ، ماشین آلات ، افراد و روش ها برای تولید استفاده شود مشکل تغییر کیفیت نیز وجود خواهد داشت  و تا زمانی که این مشکل وجود  داشته باشد ، روش های آماری کنترل کیفیت نیز لازم خواهند بود .

2-3 اصول آماری نمودار کنترل :
اساسا نمودار کنترل یک آزمون فرضیه است که به منظورارزیابی شرایط تحت کنترل بودن فرآیند از لحاظ آماری استفاده می گردد. خطای نوع اول و دوم در اینجا نیز وجود دارد.احتمال خطای نوعI بیانگر حالت خارج از کنترل است وقتی فرآیند تحت کنترل باشد و احتمال خطای نوع دو بیانگر حالت تحت کنترل است وقتی فرآیند واقعا خارج از کنترل است. مهمترین دلیل استفاده از یک نمودار کنترل،بهبود وضعیت موجود در یک فرایند است.
اگر فرایند تحت کنترل باشد تقریبا کلیه نقاط بین حدود کنترل رسم می گردند و روندشان روی نمودار تصادفی است. به طور کلی تا زمانی که نقاط بین حدود هستند فرایند تحت کنترل محسوب می گردد. فرم کلی حدود به صورت زیر است :

UCL= µ_w+kσ_w
CL= µ_w
LCL= µ_w-kσ_w
با افزایش k یعنی دور کردن حدود کنترل از خط مرکز احتمال خطای نوع اول کاهش و خطای نوع دوم افزایش می یابد،نزدیک کردن حدود کنترل تاثیر عکس دارد.در آمریکا از حدود 3 انحراف معیار و حدود هشدار 2 انحراف معیار استفاده می گردد و در اروپا این مقادیر به ازای α محاسبه می شوند. حدود هشدار برای حساسیت بیشتر نمودار به کار می روند]1[.
عامل مهم دیگر در تهیه نمودارهای کنترل بحث زیرگروه های منطقی است ، به طور کلی زیر گروه ها باید طوری باشند که در صورت وجود خطاهای با دلیل اختلاف بین زیرگروه ها حداکثر و اختلاف درون زیرگروه ها حداقل گردد. علاوه بر این اندازه نمونه و فراوانی نموه گیری نیز اهمیت دارد. به طور کلی تهیه نمونه های بزرگ سرعت پی بردن به تغییرات را افزاش می دهد ولی استفاده از نمونه های کوچک در فواصل زمانی کوتاه کاربرد بیشتری دارد.
در نمودارهای کنترل اگر مشخصه کیفی را اندازه گیری و به صورت عددی در مقیاس پیوسته ارائه کنیم آن را متغیر گوییم و به راحتی می توان آن را بر اساس معیار تمایل مرکزی و تغییرپذیری توصیف کرد. چنین نمودارهایی را کنترل برای متغیرها می نامند و شامل انواع زیر است :
نمودارهای کنترل X ̅ و R :
اگر مقادیر µ و σ معلوم باشند برای محاسبه حدود کنترل داریم:
UCL= µ+Z_(∝⁄2) σ/√n
CL=µ
LCL= µ-Z_(∝⁄2) σ/√n
ولی از آنجا که در عمل مقادیر µ و σ معلوم نیستند m نمونه n تایی میگیریم و پارامترها را تخمین می زنیم (معمولا 20≤m≤25و n=4,5,6)
x ̅=(∑▒x_i )/n →x ̿=(∑▒x ̅_j )/m for i=1,…,n j=1,…,m
R=x_max-x_min
R ̅=(∑▒R_i )/m for i=1,…,m
□(⇒┴ ) σ ̂=R ̅/d_2
و
حدود کنترل عبارتند از:
{█(UCL= x ̿+3/(d_2 √n) R ̅@CL= x ̿ @LCL= x ̿-3/(d_2 √n) R ̅ ) □(⇒┴(3/(d_2 √n)=A_2 ) )┤ {█(UCL= x ̿+A_2 R ̅@CL= x ̿ @LCL= x ̿-A_2 R ̅ )┤

و برای حدود نمودار R داریم :
{█(UCL=R ̅+3σ ̂_R=R ̅+3d_3 R ̅/d_2 @CL=R ̅@LCL=R ̅-3σ ̂_R=R ̅-3d_3 R ̅/d_2 ) □(⇒┴█(D_3=1-d_3 R ̅/d_2 @D_4=〖1+d〗_3 R ̅/d_2 ) )┤ {█(UCL=D_4 R ̅@CL=R ̅@LCL=D_3 R ̅ )┤
نمودارهای کنترل x ̅ و S :
اگر واریانس نامعلوم باشد آن را می توان به وسیله برآوردگر نااریب واریانس نمونه تخمین زد :
S^2=(∑▒〖(x_i-x ̅)〗^2 )/(n-1)
اگر مقدار استانداردی برای σ وجود داشته باشد داریم :
{█(UCL=C_4 σ+3σ√(1-C_4 )@CL=C_4 σ@LCL=C_4 σ-3σ√(1-C_4 ))┤ □(⇒┴█(B_6=C_4+3√(1-C_4 )@B_5=C_4-3√(1-C_4 )) ) {█(UCL=B_6 σ@CL=C_4 σ@LCL=B_5 σ)┤
و اگر مقدار استانداردی برای σ نداشته باشیم آن را تخمین می زنیم :
S ̅=(∑▒S_i )/m for i=1,…,m
{█(UCL=S ̅+3 S ̅/C_4 √(1-C_4^2 )@CL=S ̅@LCL=S ̅-3 S ̅/C_4 √(1-C_4^2 ))┤ □(⇒┴█(B_4=1+3/C_4 √(1-C_4^2 )@B_3=1-3/C_4 √(1-C_4^2 )) ) {█(UCL=B_4 S ̅@CL=S ̅@LCL=B_3 S ̅ )┤
و برای حدود x ̅ داریم :
{█(UCL=x ̿+A_3 S ̅@CL=x ̿@LCL=x ̿-A_3 S ̅ )┤
لازم به ذکر است استفاده از نمودار R نسبت به S ̅ به دلیل سادگی بیشتر رایج تر است. اگر اندازه نمونه کوچک باشد نمودار R نسبت به پی بردن به وجود تغییرات کوچک از خود حساسیت چندانی نشان نمی دهد،بنابراین در مواقعی که باید تغییرات فرایند کنترل گردد معمولا از نمونه های بزرگ و نمودار S استفاده می گردد.
2-4 مرور ادبیاتی و کارهای مرتبط
تحقیقات داخلی را برخی افراد نظیر پروفسور نورالسنا و دکتر حسینعلی نیرومند انجام داده اند که به صورت مطالعه موردی در تالیفات یا مقالات خود آورده اند ولی از نظر تعداد در مقایسه با حالت تک متغیره منابع فارسی بسیار اندکی وجود دارد و مطالب و منابع کاربردی خارجی بیشتر در این تحقیق استفاده شده است.
در ذیل به برخی از این منابع مورد استفاده اشاره شده است:
پروفسور نورالسنا در کتاب خود به صورت پایه به معرفی کنترل کیفیت پرداخته اند و تمامی مسایل حالت تک متغیره را تحلیل و بررسی کرده اند. ]1[
دکتر حسینعلی نیرومند در کتاب خود با بیانی کاملا آماری مبحث کنترل کیفیت آماری را توضیح می دهند.]2[
آرتور یه در این مقاله پیرامون استفاده از نمودارهای چند متغیره برای نمایش ماتریس کوواریانس و تئوری های این موضوع بحث می کند. [3]
فریسن در مقاله ای روش های کلی تولید نمودارهای چند متغیره را شرح داده و روشی برای بازبینی آنها ارائه می دهد. [4]
کولو در مقاله خود به چولگی() و تیزی () توزیع چند متغیره می پردازد [5]
در منابع ]6[،]7[،]8[،]9[،]10[،]11[،]12[ در مورد روش جمع تجمعی صحبت شده است.
در منابع ]13[،]14[،]15[،]16[،]17[،]19[ پیرامون نمودارهای کنترل میانگین متحرک موزون نمایی بحث شده است.
هتلینگ روش T^2 را معرفی کرد و گسترش داد.]18[
ویردا در کتاب خود به بیان آماره هایی از جنس T^2 پرداخته است.]20[
سبر جزئیات تئوری تخمین برای نمونه های تصادفی را با قضایای بیان کرده است. ]21[
جکسون به بیان کلیاتی در مورد کنترل کیفیت چند متغیره پرداخت.]22[،]23[


دیدگاهتان را بنویسید