افراد زالی که مژه و موهای سفید دارن

آلبینیسم

شاید تا حالا به آدمایی برخورد کرده باشین که پوست بسیار سفیدی دارن و حتی رنگ موهای اونا هم به طور کامل سفیده. این آدما که به اصطلاح زال نامیده می شن، در واقع گرفتار انگار مریضی ژنتیکی به نام آلبینیسم هستن.

بد نیس بدونین علاوه بر آدم و دیگه پستانداران، زالی در پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهیا هم بروز می کنه.

 

ملانین یه جور ماده شیمیاییه که در بدن ما هست و به پوست، چشم و موهای ما رنگ میده. این کار به وسیله ملانوسیتا انجام می شه. ملانوسیتا سلولایی هستن که در لایه زیرین پوست وجود دارن.

بعضی وقتا یه کودک هنگام تولد به خاطر کمبود اندازه ملانین تموم پوست بدنش سفیده. نبود رنگدونها به اندازه کافی باعث سفیدی پوست، مژها، ابروها و همه موهای بدن می شه.

 

زالی به دو صورت چشمی- پوستی و چشمی در آدما دیده می شه. در زالی چشمی پوستی، از دست دادن رنگدونه در پوست، مو و چشم رو داریم و در حالت چشمی تنها چشم بدون رنگدونه بوده و پوست و مو ظاهری طبیعی دارن.

 

بیشتر کودکانی که با زالی به دنیا میان، چشمون آبی و بقیه چشمای قهوه ای روشن دارن.

 

بعضی وقتا رنگ چشما به صورتی و قرمز نزدیک می شه. دلیل اونم اینه که عنبیه چشم (بخش رنگی چشم) صورتی و یا قرمز می شه. در واقع عنبیه رنگ بسیار کمی داره. رگای خونی درون چشم در عنبیه دیده می شن و همین مسأله باعث می شه تا عنبیه قرمز یا صورتی به نظر برسه.

به دلیل از دست دادن رنگدونه در چشم، نور خیلی از راه مردمک وارد چشم شده که می تونه تا حدی باعث آسیبای چشمی شه، به خاطر این لازمه افراد گرفتار به این مریضی، چشمای خود رو در برابر اشعه های مضر خورشیدی حفظ کنن

چی باعث زالی می شه؟

زالی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا از راه ویروسا منتقل نمی شه، بلکه به طور کاملً ژنتیکی ایجاد می شه. بدن هر فرد از میلیونا سلول تشکیل شده که بدون چشم مسلح نمیشه دیدشون.

 

درون این سلولا کروموزما قرار دارن. کروموزما شامل صدها و حتی هزاران ژن هستن. ژنا، ویژگیا و نشونه های جسمی ما رو مشخص می کنن. اونا شامل اطلاعاتی هستن که مشخصات افراد رو تشکیل میدن؛ مثلا باعث می شن که موها صاف یا فرفری باشن، پاها کوتاه باشه یا بلند، رنگ چشما قهوه ای باشه یا آبی و … .

 

این ژنا در میان افراد یه خونواده نسل به نسل منتقل می شه؛ به خاطر همین وقتی یه کودک متولد می شه، اطرافیانش میگن، چشمانش مثل مادرشه، لبخند پدربزرگش رو داره و موهاش به پدرش رفته.

 

همه آدما دو گروه ژن دارن. نصف ژنا رو از پدرشون گرفتن و نیم دیگه رو از مادر. بعضی وقتا پدر و مادر ژن زالی دارن، در حالی که در ظاهرشون علائم اون دیده نمی شه؛ اما در کودک شون بروز می کنه. چیجوری ممکنه؟

 

ژن زالی مغلوبه، یعنی اگه فردی یه ژن زالی (که در واقع ژن ساخت ملانینه که به دلایلی خراب شده) روی یه کروموزوم داشته باشه، اگه ژن سالم دومی کروموزوم دیگه باشه، اون ژن سالم وظیفه ژن خراب رو برعهده میگیره و فرد، دچار زالی نمی شه. واقعا واسه ابتلای به زالی، باید فرد دارای دو ژن زالی از پدر و مادر باشه.

 

اگه فرزندی از پدر و مادری که هر دو یه ژن زالی دارن متولد شه، ۲۵ درصد احتمال داره که کودک زال باشه، ۵۰ درصد احتمال منتقل کننده بودن هست (یه ژن خراب داشته باشه) و ۲۵ درصد احتمال داره که ژنای به طور کامل سالم داشته باشه.

 

اگه یکی از والدین سالم و دیگری زال باشه، همه فرزندان منتقل کننده و اگه یکی منتقل کننده و دیگری زال باشه، ۲۵ درصد احتمال منتقل کننده بودن بچه و ۷۵ درصد احتمال زال بودن فرزندان هست.

 

اگه والدین هر دو زال باشن، همه فرزندان زال می شن.

 

مشکلات بیماران زال

در عهد باستان، آدمای زال رو دارای قدرتای جادویی می دونستن و اونا به عنوان جادوگر قبیله از احترام خاص ای بهره مند بودن. در قرون وسطی در بعضی کشورها به تصور اینکه این افراد دارای قدرتای شیطانی هستن به آتیش کشیده می شدن. حتی در شاهنامه فردوسی هم رگهایی از این تفکرات در شخصیت زال دیده می شه. اما مشکلات افراد گرفتار به زالی فقط در باورهای فرهنگی خلاصه نمی شه.

مشکلات بینایی یکی از این مشکلاته. بعضی افراد گرفتار به زالی دید بسیار کمی دارن. بعضی تقریبا نابینا هستن، بعضی می تونن نوشته های کتاب رو بخونن و بعضی دید کافی واسه رانندگی دارن.

 

علاوه بر این مورد، اشکالات بینایی دیگری مثل لوچی، تنبلی چشم، آستیگماتیسم و نبود رابطه چشمی هم ممکنه در این افراد وجود داشته باشه.

 

توضیح اینکه در چشم یه آدم سالم، میلیونا میلیون عصب حساس به نور هست که سطح این اعصاب پوشیده از ملانینه. در واقع این اعصاب به وسیله ملانین اطلاعات مربوط به چیزی که می بینیم رو به دشت می کنن و به مغز میدن، اما در افراد زال به دلیل تراکم کم ملانین تصاویر خوب نیستن، هم اینکه به دلیل این که در افراد زال نور از عنبیه هم وارد چشم می شه این موضوع باعث می شه که تمرکز تصویر تو یه نقطه وجود نداشته باشه و باعث نبود دید درست می شه.

بعضی افراد زال واسه دید بهتر مجبورند از عینک و یا لنزهای تماسی استفاده کنن. یه سریای دیگه چشمای شون رو عمل جراحی می کنن.

مغز واسه رسیدن به دید بهتر یکی از چشما رو از راه اصلی منحرف می کنه و باعث بروز لوچی می شه.

تنبلی چشم هم به دلیل نبود موفقیت چشما در درست دیدن به وجود میاد.

آدمایی که زالی دارن، زودتر دچار آفتاب سوختگی می شن. پس لازمه حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنن

یه مشکل دیگه آدمایی که زالی دارن، اینه که چشمای شون در برابر نور بسیار حساسه. عنبیه معمولا نوری رو که به شبکیه می رسه، کنترل می کنه و این نور در پشت مردمک چشم جمع می شه.

وقتی کسی زالی داشته باشه، عنبیه به اندازه کافی رنگ نداره و به اندازه کافی نمی تونه از شبکیه چشم در برابر نور مراقبت کنه. به دلیل از دست دادن رنگدونه، نور خیلی از راه مردمک وارد چشم شده که می تونه تا حدی باعث آسیبای چشمی شه، به خاطر این لازمه افراد گرفتار به این مریضی، چشمای خود رو در برابر اشعه های مضر خورشیدی حفظ کنن.

افراد زال، در محیطای پر نور و روشن دچار دوبینی می شن که با به کار گیری عینک و لنزهای تماسی این مشکل برطرف می شه.

 

موقع مطالعه هم لازمه که

منبع : tebyan.net

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *