: افراد سحرخیز عفونت رو از بدن خود دور می کنن 

سحرخیز بودن جدای از اینکه می تونه به پیشرفت و موفقیت افراد برسه، سلامتی رو هم واسه اونا داره. شب نشینی بسیار عادت بد و خسته کننده ای هست به گزارش ایران ناز از فواید و امتیازات سحرخیزی چقدر اطلاع دارین افراد سحرخیز از چه ویژگیایی بهره مند هستن دلیل پیشنهاد متخصصین به بیدارشدن زودتر از موعد معمولی از خواب چیه ؟

میدونستین فعالیت ویروسها و میکروبا موقع صبح فعالیت بیشتری در بدن می کنن و عصرها این فعالیت کمتر خواهدشد فصل زمستون از جمله فصلایی هست که امراض عفونی در اون شدیدا دیدن میشه .محققان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیرشون به این نتیجه رسیدن که سحرخیزی بیش از حد می تونه مشکلات مختلفی واسه سلامتی افراد داشته باشه.

براساس گزارش PNAS، ویروسای جورواجور در زمان صبح خطرناک تر هستن. پس تعداد زیادی از افراد واسه پیش گیری از دچار شدن به ویروسا بهتر هست که صبح زود رو در رخت خواب باشن.این مطالعه نشون می ده که اگه عفونت در زمان صبح شروع شه، ویروسا می تونن تا ۱۰ برابر بیشتر از حالت عادی با موفقیت عمل کنن. محققان در این مطالعه

از موشای آزمایشگاهی استفاده کردن تا اثرات ناشی از ویروس هرپس یا آنفلوآنزا رو در موقعیتای وقتی جورواجور بررسی کنن. یافته های پایانی به اونا نشون داد که دچار شدن به ویروس در زمان صبح، حدود ۱۰ برابر با شدت بیشتری نسبت به زمان شب همراه هست.

به گفته محققان، میشه از یافته های این مطالعه نتیجه گرفت که مشکل در ساعت بدن به واسطه تغییر شیفت کاری یا جت لگ میتونه افراد رو نسبت به عفونتا ضعیف کنه. نتیجه کار دیگه این مطالعه علمی انگار ژن ریتم شبانه روزی رابطه پیدا می کنه که Bmal۱ اسمشه.   فعالیت این ژن هم در موشای آزمایشگاهی و هم در آدما، در ساعات عصر به بحبوحه خود می رسه.

محققان کمبریج در این مطالعه فهمیدن که ژن Bmal۱ تحت تاثیر تغییرات فصلی قرار میگیره. حتی فعالیت اون در طول فصل زمستون کم میشه و در فصل تابستون زیاد می شه. این نکته میتونه دلایل تازه ای درمورد چرایی گسترش مریضیای عفونی مانند آنفلوآنزا در طول فصل زمستون ارائه کنه.

.

منبع :gahar.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *