خبرگزاری فارس: یه متخصص تغذیه گفت: افراد سیگاری و هم نشینان اونا بیشتر در برابر دچار شدن به پوکی استخون هستن و زنائی که سیگار میکشن، دچار پوکی استخون شدیدتری می شن.

افراد سیگاری بیشتر در برابر دچار شدن به پوکی استخون

مرتضی صفوی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس ، اضافه کرد: پوکی استخون یا استئوپوروز حالتیه که در اون استخون شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچیک زیاد میشه و پوکی استخون بعد از سن ۳۵ سالگی شروع می شه و حدود نصف زنان سن بالا تر از ۴۵ سال به پوکی استخون گرفتار می شن.
ایشون گفت: این شکستگیا در گردن، استخون ران، مهرهای ستون فقرات و استخوانای مچ دست، حتی بعضی وقتا شکستگیای خود به خود مهرها، گردن و استخون ران هم دیده می شه.
این متخصص تغذیه گفت: استخون مثل یه ساختمونه که دارای اسکلت بندی، دیوار چینی و ملات بین آجرهاست. اسکلت این استخوانا از رشته های قوی و محکمی به نام رشته های کلاژن تشکیل شده که ما بین رشته ها رو املاح کلسیم پر می کنه و از اونجا که استخون بافتی زنده س و شامل مقدار زیادی سلولای جوون و بالغ استخوانیه که وظیفه ساختن بافت استخون ها رو بردوش دارن.
صفوی گفت: پوکی استخون آسیب ایه که با بالا رفتن سن به وجود میاد و در نتیجه از استواری بافت و املاح استخوانی کم شده و در نتیجه از مقاومت اون کم می شه و کم کم در سنین بالاتر با سرعتی کم، از تراکم استخون ها کم شده و با بالارفتن سن، پوک می شن.
ایشون اضافه کرد: در زنان بعد از سن یائسگی به دلیل توقف ترشح هورمونای زنونه که نقش مهم این هورمونا در استواری استخوانا رو داره، گسترش پوکی استخون زیادتر می شه.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: پوکی استخون در بین زنان بعد از سن یائسگی بسیار شایعه و زنان بیشتر از مردان به پوکی استخون گرفتار می شن و مصرف سیگار و قهوه زیاد هم، در پوکی استخون مؤثره.
صفوی گفت: همنشینان افراد سیگاری هم در برابر پوکی استخون زودرس هستن و زنائی که سیگار میکشن، دچار پوکی استخون شدیدتری می شن.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *