: افراد غیر سیگاری هم سرطان ریه می گیرن !!

اگه در شهر نگاهی به خودروها بندازیم می بینیم که خودروای تک سر نشین بسیار زیاد شدن و این خودروها علاوه بر این که شلوغی باعث الودگی هوا هم می شن که دلیل سرطان ریه در افراد غیر سیگاری هم میشه .

به گزارش تالاب : تنها افراد سیگاری در خطر دچار شدن به سرطان ریه قرار ندارن – حدود ۲۰ درصد از تومورهای ریه در افراد غیر سیگاری شکل می گیرن. با این وجود، تفاوتایی بین این دو گروه وجود دارن.

سرطان ریه

به گزارش تالاب به نقل از “هلث”، افراد گرفتار به سرطان ریه که هیچوقت سیگار نکشیده ان بطور عادی جوون تر از افراد سیگاری «و اونایی که قبلا سیگاری بودن» هستن، که به مریضی گرفتار می شن. همینطور، احتمال این که زنان غیر سیگاری به سرطان ریه گرفتار شن بیشتر از مردونه.

تومورها هم متفاوت هستن و بطور عادی دارای جهشای ژنی متفاوت هستن. حدود نصف تومورها در آدمایی که هیچوقت سیگار نکشیده ان دارای جهشایی هستن که می تونن با داروهای جدیدتر هدف قرار بگیرن. این می تونه چرایی طول عمر بیشتر افراد غیر سیگاری گرفتار به سرطان ریه نسبت به بیماران سیگاری و اونایی که قبلا سیگاری بودن رو توضیح بده.

محققان همون گونه در حال آزمایش عوامل مختلفی هستن که می تونن دلیل سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شن. در ادامه با بعضی مهمترین عوامل دراین زمینه بیشتر آشنا میشیم.

رادون

سرطانایی که شما رو محدود کردن میکنه

سازمان حفاظت از محیط زیست کشور آمریکا رادون رو به عنوان دلیل اصلی دچار شدن به سرطان ریه پس از سیگار کشیدن عنوان کرده. گاز رادون، یه محصول جانبی تجزیه اورانیم، میتونه در هوای دور و بر ما وجود داشته باشه و کلا بی خسارته.

به گزارش تالاب : خطر وقتی شکل میگیره که این گاز رادیواکتیو به دام افتاده و متراکم میشه، همونجوریکه در معادن و طبقات پایینی بعضی منزلا اتفاق می افته. حتی دراین شرایط، مریضی در نتیجه روبرو شدن دراز مدت شکل میگیره.

از اونجایی که رادون بی رنگ و بی بوه، تنها روش واسه تایید وجود اون انجام آزمایشه. کیتای انجام این آزمایش در برابر هستن. اگه سطوح رادون زیادتر از اندازه بالا باشه، باید اقدامات لازم هم جهت با کم شدن اون صورت بگیره. در شرایطی که رادون در هر مکانی میتونه وجود داشته باشه، بعضی مناطق با سطوح بالاتر اون روبه رو هستن.

دود سیگار

سرطان در الودگی هوا

بین ۱۵ تا ۳۵ درصد موارد دچار شدن به سرطان ریه بین افراد غیر سیگاری ممکنه در نتیجه دود سیگار بوجود اومده باشه. دو نوع متفاوت از دود سیگار وجود دارن. دود جریان جانبی که سمی تره از سیگار روشن منتشر می شه. دود جریان اصلی هم به دود به وجود اومده به وسیله بازدم فرد سیگاری میگن که فرد غیر سیگاری استنشاق می کنه.

بعضی افراد نسبت به دچار شدن به سرطان ریه به وجود اومده به وسیله دود سیگار مستعدتر هستن، که ازآن جمله میشه به کودکان و افراد فقیر اشاره کرد.

آزبست

آزبست به گروهی از موادمعدنی که در تعداد خیلی از مواد ساختمانی و همینطور قطعات ماشین و کشتیا یافت می شن، برگشت میشه. از اونجایی که پیوند اون با سرطان ریه مشخص شده، آزبست امروزه بسیار کمتر از گذشته استفاده میشن.

اگه در صنایع با خطر بالا مثل ساخت و ساز مشغول بکار هستین، به مخصوصاً اگه شغل شما شامل نابود کردن آزبست می شه، در برابر بیشترین خطر واسه دچار شدن به سرطان ریه قرار دارین.

آلودگی هوا

آلودگی به وجود اومده به وسیله فعالیت خودروها، نیروگاها، اجاقای چوبی، و دیگه منابع ساخت کننده ذرات آویزون میتونن به سرطان ریه منجر شن. آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی در تعداد خیلی از مناطق دنیا حساب میشه.

درسال ۲۰۱۳، آژانس بین المللی تحقیق سرطان «IARC» هوای آلوده رو به واسطه پیوند با سرطانای ریه و مثانه به عنوان یه عامل سرطانزای بالفعل اعلام کرد.

پرتوافشانی

آدمایی که در قسمت سینه پرتودرمانی انجام میدن «بطور عادی واسه نوع دیگری از سرطان، مثل سرطان پستون» در خطر بیشتری واسه دچار شدن به سرطان ریه قراردارند، حتی اگه تا کنون سیگار نکشیده باشن.

جهشای ژنتیکی

علاوه بر تفاوتای ژنتیکی بین تومورهای سرطانی در افراد سیگاری و غیر سیگاری، محققان متوجه تفاوتای ژنتیکی در خود افراد هم شدن. این می تونه ارثی باشه «بهمین دلیله که سرطان ریه بعضی وقتا درخانوادها شکل میگیره» یا در طول زندگی فرد کسب شه.

آلودگی هوای داخلی

به گزارش تالاب طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود سه میلیارد نفر در نقاط جور واجور دنیا از سوختای فسیلی «چوب و ذغال» واسه آشپزی یا گرم کردن منزل استفاده می کنن، یا روی شعله های باز آشپری می کنن. این نوع آشپزی همراه با تهویه ضعیف افزایش سطوح آلودگی هوای داخلی رو داره، که میتونه به سرطان ریه منجر شه.

زنان و کودکان احتمال بیشتری داره تحت تاثیر آلودگی هوای داخلی قرار بگیرن، چون بطور عادی دوران بیشتری رو در منزل میگذرونن و مسئولیت آشپزی با زنونه. این نوع از آلودگی هوا بیشتر در جوامعی با اندازه درآمد پایین شکل میگیره.

.

منبع : talab.org

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *