: مطالعه ای نوین نشون داد هر چی قد یه فرد بلندتر باشه، بیشتر امکان داره که به سرطان گرفتار شه.

: افراد قد بلند مراقب باشن …

افراد قدبلند

براساس مطالعه ای که روی چند میلیون زن و مرد سوئدی انجام شد مشخص شد که زنان بلند قد ۲۰% بیشتر از بقیه زنان امکان داره به سرطان سینه گرفتار شن و خطر دچار شدن به مریضی ملانوما در برابر هر ۱۰ سانتی متر بلندی قد ۳۰% در مردان و زنان زیاد می شه.

ممکنه یکی از دلیلای رابطه بین بلندی قد و سرطان این باشه که افراد قد بلند سلولای بنیادی بیشتری دارن و ممکنه به خاطر همین بیشتر در خطر جهشایی قرار گیرند که منتهی به تغییرات بدخیمی در بدن اونا می شه. این بدون معنیه که بلندی قد از راه افزایش حجم سلولا به واسطه عوامل موثر در رشد و یا افزایش تعداد سلولا ممکنه خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد کنه.

یافته های تحقیقات قبلی هم تقریباً مشابه با این مطالعه بوده و نشون داده است آدمایی که قد بلندتری نسبت به افراد دیگه دارن بیشتر امکان داره که به شکلای جور واجور سرطانا گرفتار شن. علاوه بر قد، عوامل محیطی و زیستی دیگه مثل برنامه غذایی، عفونتای جور واجور در دوران  کودکی و تغییر در سطح هورمونا به خصوص هورمونای رشد هم می تونن در دچار شدن به سرطان موثر باشن.

عوامل بسیار زیادی ممکنه خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد کنه و به خاطر همین نمیشه به طور کامل دقیق گفت که عامل بلندی قد چه درصدی از آمار کلی مریضی سرطان رو به خود اختصاص میده. علاوه بر این، این سوال بازم باقی می مونه که افراد بلندقد بر اثر مریضی سرطان جون خود رو از دست میدن و یا کلا آمار مرگ ومیر این افراد بیشتر از سایرینه.

بقیه مقالات سلامت جسمی رو اینجا بخونین

جمع آوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.org

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • افراد چاق مراقب گل مژه باشن!
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *