لاغر بودن همیشه هم خوب نیس، افراد لاغر نمی تونن خیلی راحت وزن اضافه کنن و همیشه از لاغری خود آزرده خاطر هستن. امروز خطرهای در کمین این افراد رو تقدیم حضورتون می کنیم. والیس سیمپسون دوشس ویندزور، جایی گفته: هیچ وقت نمی تونی خیلی پولدار یا خیلی لاغر باشی، می شه گفت نصف حرفش درست بوده!

در واقع خیلی لاغر بودن می تونه به شکلی جدی ناسالم باشه. محققان فهمیدن ژنی هست که مردان لاغر رو در خطر دیابت قرار میده.این یکی از موارد لیست بلند بالای مشکلاتیه که کمبود وزن می تونه واسه یه فرد به وجود بیاره. مواردی از جمله بالا رفتن خطر سقط جنین، بیماریای ریوی، ناباروری مردان، و حتی بالا رفتن خطر مرگ در حوادث رانندگی.

چه وضعیتی به عنوان کمبود وزن حساب می شه؟ نماد توده بدن یا BMI پایین ۱۸٫۵ رو کمبود وزن میدونیم .تحقیقات گذشته نشون داده ژنی به نام IRS1، که بعضی افراد رو لاغر نگه می داره، با بالا رفتن خطر دچار شدن به دیابت نوع ۲ و مشکلات قلبی عروقی در ارتباطه.دکتر راث لاوس، استاد دانشگاه کمبریج که در این تحقیق شرکت داشت میگه: این ژن افراد رو لاغر نگه می داره، بدن مردانی که اینجور ژنی دارن چربی رو در مکانای خطرناکی مانند دور و بر قلب یا کبد ذخیره می کنه.

کمبود وزن و لاغری واسه خانوما خطر سقط جنین داره

این ژن لاغری تنها یه تیکه از ماجراست، و تحقیقات روی اون در مراحل اولیه هست. محققان طی آماری که از آمریکا گرفتن فهمیدن هرساله ۳۴٫۰۰۰ مرگ بر اثر کمبود وزن در این کشور اتفاق میفته.این آمار با هرساله ۱۱۲٫۰۰۰ مرگ بر اثر چاقی مقایسه می شه، و با در نظر گرفتن تعداد کم آدمایی که کمبود وزن دارن میفهمیم مرگ و میر بر اثر لاغری زیاد است.

بدیش اینه بیشتر کسائی که کمبود وزن دارن متوجه این نیستن که بیشتر مشکلات سلامتشون مربوط به وزنیه که دارن. تیتر بیشتر خبرها از خطرات چاقی می گن و ما هم بیشتر اوقات به کسائی که لاغر هستن خوش شانس می گیم.یکی از دلیلای این مشکل می تونه هورمونی باشه، افراد لاغر ممکنه کمبود استروژن دارا باشن، هورمون زنونه ای که واسه سلامت مردان و زنان مهمه.

کمبود چربی بدن هم با از دست دادن مواد شیمیایی لازم واسه داشتن سلامت فیزیکی و روانی ربط داره. در ادامه هفت مشکل کلی که بر اثر کمبود وزن به وجود میاد رو میگیم.

شکستن استخوانا

با در نظر گرفتن تحقیقاتی که روی ۳٫۶۸۳ زن انجام شد، خانمایی که همیشه لاغر بودن، وقتی به میان سالی می رسن در خطر شکستگی لگن قرار می گیرن.شکستگی لگن ازشایع ترین آسیبا در میان سالی و از عوامل مرگ در افراد کهنساله.یه خانوم هرچه لاغر تر باشه تراکم استخوانش هم کمتره. چربی ساخت استروژن رو که بدن واسه سالم نگه داشتن استخوانا نیاز داره سوخت رسانی می کنه. کمبود استروژن می تونه استخوانا رو ضعیف و شکننده کنه.

هم اینکه استخوانا واسه اینکه قوی بمونن باید وزن حمل کنن. این ورزشای نیازمند تحمل وزن مانند دویدن، پرش و لیفتینگ رو واسه افراد لاغر مهم می کنه. ( در آدمایی که اضافه وزن زیادی دارن، با اینکه وزن زیادشون به قوی شدن استخوانا کمک می کنه اما از طرف دیگه باعث آسیب رسیدن به مفاصل زانو و مچ پا می شه ).

یکی از راه های جلوگیری از شکستگی استخون در خانمای میان سال اینه که مقداری وزن اضافه کنن. تحقیقات نشون داده اضافه کردن حتی ۴٫۵ کیلو بین سنین ۴۰ تا ۶۰ می تونه باعث افزایش تراکم استخون و کاهش خطر شکستگی استخون شه.تو یه تحقیق دیگه هم مشخص شد اضافه کردن وزن تا حد وزن طبیعی از ۲۵ سالگی به بعد تا حدود خیلی از شکستگی لگن در میان سالی جلوگیری می کنه.

شون پورتر، متخصص تغذیه میگه: اضافه کردن وزن واسه کسائی که کمبود وزن دارن زیاد کار سختی نیس. خوردن میان وعده بین وعده های اصلی، نوشیدن شیر قبل از خواب، و اضافه کردن غلات یا تست به صبحونه، کار زیادی نمی بره.

لاغری بیشتر از اندازه خوب نیس

آرتروز و مریضی قلبی

افراد لاغری که آرتروز دارن سه برابر بیشتر از افراد با وزن طبیعی، در خطر مرگ بر اثر مریضی قلبی در میان سالی هستن. محققان بر این عقیده هستن که لاغرها آثار التهاب مربوط به آرتروز شدید رو در نقاط دیگری از بدن خود تجربه می کنن، و این می تونه تاثیری مرگبار روی قلب باشه.التهاب طولانی نقش مهمی در تصلب شریان اجرا می کنه، فرآیندی که طی اون چربی در پوشش داخلی عروق رسوب می کنه.

سقط جنین

خانمایی که قبل از بارداری BMI پایینی دارن ۷۲ درصد بیشتر در خطر سقط جنین در سه ماه ابتدایی هستن. دلیل این اتفاق کمبود استروژنه، این هورمون که به وسیله سلولای چربی تولید می شه به باروری و بارداری سالم کمک می کنه.خانمای بسیار لاغر از تهوع طولانی هم در طول بارداری رنج می برن. در خیلی از این خانوما حس بد اول صبح ( در خانمای باردار شایعه ) تبدیل به تهوع و استفراغ شدید می شه. این تهوع و استفراغ خانوم باردار رو دچار سوء تغذیه و کم آبی شدید می کنه. اینجور وضعیت مادر و جنین رو در خطر جدی قرار میده و نیازمند مراقبتای پزشکی خاصه.

تحقیقات نشون داده خانمایی که قبل از بارداری کمبود وزن دارن ۴۳ درصد بیشتر از بقیه در خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات بارداری هستن.

افسردگی

لاغری یعنی خطر بیشتر تصمیم به خودکشی. اولین تحقیق در مورد این رابطه در سال ۱۹۹۶ انجام شد و به وسیله تحقیقات بعدی تایید شد.تحقیقات نشون داده مردان لاغر در مقایسه با آدمایی که وزنی طبیعی دارن ۱۲ درصد بیشتر در خطر تصمیم به خودکشی هستن. این در حالیه که مردان با اضافه وزن ۱۲ درصد کمتر میل به اینجور کاری دارن. مسئول این تحقیقات، دکتر فین راسموسن، میگه: احساس ضعف دائمی می تونه باعث تاثیر منفی روی روحیه فرد شه.

اینم ممکنه که بدن مردان لاغر به اندازه کافی هورمون سروتونین نسازد، این هورمون باعث احساس شادی در مغز می شه. آمارها نشون داده افراد لاغر نسبت به افراد چاق بیشتر در خودکشی موفق بودن.کارشناسان می گن دلیل این موفقیت رو میشه وضعیت بدنی افراد لاغر دونست چون راه های خودکشی واسه اونا نسبت به افراد چاق هموارتره. هم اینکه خودکشی با دارو واسه کسی که اضافه وزن داره کمتر از فردی با کمبود وزن خطرناک و کشنده س.

مریضی ریوی

با در نظر گرفتن یافته های تحقیقاتی که طی ۲۰ سال گذشته انجام شده، خانمای لاغری که سنشون بالا هستش، بیشتر در خطر بیماریای طولانی ریوی از جمله برونشیت، ذات الریه و آسم قرار دارن. محققان می گن دلیل این مشکل ترکیبی از چند شاخصه.خانمی که به صورت ارثی کمبود استروژن داشته باشه ممکنه با سیستم ایمنی هم مشکل پیدا کنه. در بالاترین جایگاه همه اینا اون ممکنه کمبود آدیپوکینها – سلولای ترشح شده به وسیله بافت چربی که کاری حیاتی واسه عمل کردن سیستم ایمنی انجام میدن، داشته باشه.

اینجور خانمی ممکنه با هورمونای رشد هم مشکل داشته باشه که وجودشون واسه نگهداری از بافتای ریه خیلی با اهمیته.

ناباروری در مردان

لاغری زیادتر از اندازه می تونه به باروری یه مرد آسیب برسونه. با در نظر گرفتن گفته های دکتر قیاس شیاب، که مسئول تحقیق روی بیشتر از ۵٫۰۰۰ مرده، مشکل می تونه کمبود اسپرم سالم باشه. به نظر می رسه بین وزن و اسپرم رابطه هست.در تحقیق دیگری که به وسیله محققان دانمارکی انجام شد مشخص شد، تعداد اسپرما در کسائی که کمبود وزن دارن بیشتر از یه سوم کمتره هم اینکه غلظت اسپرم هم کم گزارش شده – یکی دیگه از دلایل مهم ناباروری.

کارشناسان می گن که کمبود استروژن، به وسیله ذخیره چربی مردان تولید می شه، ممکنه یه تیکه از مشکل باشه، چون تعادل تستوسترون و استروژن واسه تولید اسپرم لازمه.

سوانح رانندگی

امکان مرگ افراد لاغر در سوانح رانندگی بیشتر از کسانیه که وزن طبیعی یا اضافه وزن دارن. تحقیقات روی ۲۲٫۰۰۰راننده این ادعا رو تایید می کنه.تحقیقات نشون داده در تصادفا بهتره چاق باشیم تا لاغر! آمار میگه افراد چاق به لطف چربی اضافه می تونن جون سالم به در ببرن.نبود لایه چربی در کسائی که کمبود وزن دارن اونا رو بیشتر در خطر مرگ قرار میده.

.

منبع : niksho.com

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *