: مجله علمی ایران : اراده کردن  براساس راهی که انتخاب می شه، شکل میگیره. چون آدما موقع اراده کردن از احساسات استفاده می کنن،  این  باعث می شه بعضی از گزینه ها نسبت به بقیه مطلوبتر باشه.

مثلا، وقتی  ۵۰ دلار داشته باشیم، ما به احتمال بیشتری این پول رو قمار می کنیم اگرما تحمل کنیم تا ۳۰ دلار رو از دست بدیم نسبت به اینکه بخوایم ۲۰ دلار رو حفظ کنیم.

با اینکه هردو معادله از نظر ریاضی  برابر هستن، فکر از دست دادن پول  جواب عاطفی قدرتمندی رو تحریک می کنه  و بسیار احتمال داره که ما با  قمارکردن  واسه جلوگیری از دست دادن پول  تلاش کنیم.  این تعصب ذاتی ، واسه اولین بار به وسیله روانشناس دانیل کانمان در ۱۹۸۰ توصیف شد و به عنوان “اثر چارچوب” شناخته شده.  بر خلاف اینکه  این پدیده خوب مستند شده، محققان هنوز در تلاش واسه درک این هستن که چیجوری  احساسات ما اینجور نفوذ قوی بر اراده کردن دارن.

من و همکارانم در کینگز کالج لندن بررسی  کردیم چیجوری درک حسای داخلی بدن  در رابطه بااحساساته و این به نوبه خود چیجوری ممکنه  مربوط به اراده کردن ما باشه. اول ما یه کار قماررا واسه اندازه گیری استعداد افراد واسه اثر چارچوب به  گروهی از بزرگسالان معمولی دادیم.

بعد از اونا  خواسته شد تا چشمون خود رو ببندند و تعداد ضربان قلب خود رو اندازه گیری کنن تا مشخص شه اونا چیجوری خوب حسای داخلی  خود رو درنظر می گیرن. هوشیاری  عاطفی اونا  هم با به کار گیری پرسشنامه اندازه گیری شد.  ما کشف کردیم آدمایی که به  خوبی می تونن  ضربان قلب خود رو  درنظر بگیرن، بیشتر به وسیله احساسات هدایت می شن و به خصوص مستعد به اثر چارچوب هستن.

اما  افراد با هوشیاری  عاطفی ضعیف و مشکلات نظارت بر ضربان قلب خود چه وضعیتی دارن؟ تحقیقات نشون داده که این موارد  در افراد گرفتار به مشکل آلکسی تایمیا دچار مشکل شده که به عنوان “کوری عاطفی” شناخته شده.  چون کوری عاطفی در افراد گرفتار به اوتیسم شایع تره، ما یه گروه از بزرگسالان گرفتار به این مریضی  رو بررسی کردیم.  تکرار تحقیقات قبلی نشون داد  افراد گرفتار به اوتیسم اثرچارچوب کمتری تلاش می کنن.  مشخص شد که افراد گرفتار به اوتیسم قادر به نظارت بر ضربان قلب خود به همون  اندازه  مردم بدون اوتیسم هستن ، اما هیچ ارتباطی بین اینکه اونا  چیجوری این کار رو بخوبی انجام میدن ویا  هوشیاری  عاطفی با  مستعد بودن به اثرچارچوب موجود نیس.

قلبتون رو ندیده بگیرین.

این موارد نشون میده که افراد گرفتار به اوتیسم  راه حل متفاوتی رو واسه اراده کردن استفاده می کنن.  به جای به کار گیری شهود و احساسات مانند مردم بدون اوتیسم، اونا قلب خود رو دنبال نمی کنن  و اطلاعات عاطفی  رو واسه  تصمیم گیریای خود استفاده  نمی کنن.  عوضش، اونا چارچوب متفاوتی دارن. ولی از نظر عددی برابر هستن، نسبت به مردم عادی گزینه ها منطقی تر هستن.

طوری که اونا به اندازه افراد غیر گرفتار به اوتیسم قمار می کنن ، اما با استفاده ازاطلاعات عددی کارمی کنن تا اینکه  اراده کردن براساس احساس ایجاد شده از اعداد دارا باشن.

این نشون میده که “دنبال کردن  قلب خود ” مربوط به  تصمیم گیریای پیچیده س که  براساس کارای گذشته نشون میده که درک ضربان قلب مربوط به  زنده موندن در بازارهای مالیه.  با این حال، نشون میده که گوش دادن به قلب شما و رابطه داشتن  با احساسات خود – که معمولا به عنوان چیزای مثبت دیده می شه – ممکنه منتهی به تصمیم گیریایی شن که خیلی منطقی نیستن.

یافتهامون  دلایلی رو اضافه می کنه که  نشون میده  افراد گرفتار به اوتیسم نسبت به مردم عادی  متفاوت فکر می کنن. هر چند این مورد مربوط به مشکلاتیه که  اونا در موقعیتای اجتماعی  تجربه می کنن،  این راه  متفاوت فکرکردن  بعضی وقتا ممکنه به درد بخور باشه  در شرایطی که بهتره  از عقل خود اطاعت کنیم و نه از قلب مون .

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *