: به گزارش ایران ناز افراد گرفتار به دیابت نوع دو در خطر خیلی از مشکلات جدی از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی و قطع عضو هستن. اما با بررسی همیشه قند خون و حفظ و کنترل اون، و دونستن و به رسمیت شناختن عوامل خطر و علائم اخطار دهنده،

 

میشه از خیلی از این مشکلات جلوگیری کرد.مریضی قلبی و سکته شایع ترین عوامل مرگ و ناتوانی در افراد گرفتار به دیابت هستن. نشونه های قلبی ممکنه یهویی یا ناچیز ظاهر شه، یعنی فقط با درد ناچیز و ناراحتی همراه باشه. اگه هر کدوم از این علائم در مریض ظاهر شد،

 

 

باید فورا با فوریتای پزشکی تماس گرفت: ناراحتی در قفسه سینه همراه با احساس فشار و درد واسه یه مدت زمان کوتاه و همراه با رفت و برگشت این علامت، درد در فک، معده یا گردن و یا یه و هر دو دست، تنگی نفس، تهوع یا سبکی سر، ضربه.افراد گرفتار به دیابت در خطر آسیب عصبی یا نوروپاتی دیابتی به خاطر قند خون کنترل نشده هستن.

 

آسیب عصبی مربوط به دیابت نوع ۲ می تونه منتهی به از دست دادن حس در پاها شه و فرد رو نسبت به عفونتا ضعیف کنه. حتی یه تاول کوچیک می تونه منتهی به قطع عضو شه، مگه این که پای مریض همیشه از نظر بروز زخما کنترل شه و کوچیکترین عفونتا به سرعت مورد درمان قرار گیرد.

 

 

عفونت درمان نشده منتهی به مرگ بافت یا گانگرن و در آخر قطع عضو گرفتار شده می شه. دیابت هم اینکه می تونه توانایی بدن رو واسه مقابله با عفونتا مشکل کنه و باعث مشکلات پوستی شه. هر گونه ضربه، بریدگیا یا خراش در مبتلایان به دیابت باید به سرعت تمیز و درمان با کرم آنتی بیوتیک و … شه.

 

با این حال مریض اگه متوجه هر کدوم از علائم زیر شد، باید با دکتر تماس بگیره:التهاب و حساسیت به لمس در هر نقطه از روی بدن قرمزی، بثورات خارش دار محاصره شده به وسیله تاولای کوچیک بریدگیا، زخم، یا تاول روی پا که به درمان آهسته جواب میدن بی حسی،

 

 

سوزن سوزن شدن و یا احساس سوزش در دستا یا پاها از جمله انگشتان درد شدید که مخصوصا هنگام شب بدتر می شه ضعف عضلانی که باعث سختی در راه رفتن می شه عفونت مثانه و یا مشکلات کنترل مثانه نفخ، درد معده، یبوست، تهوع، استفراغ یا اسهال، مشکل نعوظ در مردان و یا خشکی واژن در زنان.

 

دیابت نوع ۲ با خطر دچار شدن به نفروپاتی دیابتی؛ یه مریضی که در اون کلیه قادر به دفع و فیلتر مواد زاید نیس، رو زیاد می کنه. این مریضی اگه درمان نشه، منتهی به دیالیز و در آخر پیوند کلیه می شه. معمولا علائم کلیوی به وجود اومده به وسیله دیابت تا وقتی که پیشرفت نکنن، قابل توجه نیستن.

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *