: افراد گرفتار به ناراحتی پوستی روزاسه بخونن!

: افراد گرفتار به ناراحتی پوستی روزاسه بخونن!

با در نظر گرفتن آمارهای انجمن پوست آمریکا، بیشتر از ۱۶ میلیون نفر از مردم این کشور گرفتار به روزاسه هستن و واسه خیلی از اونا این وضعیت بیشتر از گرفتگی صورت و قرمزیه.

علائم روزاسه می تونه از جوش تا سوزش چشم و کلفت شدن پوست پیشرونده باشه. با اینکه هنوز هیچ اجماع خاصی در مورد دلیل این مریضی پوستی وجود نداره اما روشای درمانی این وضعیت پزشکی رو رو به بهتر شدن می بره.

. این مریضی شایع پوستی باعث ایجاد تورم و سرخی در صورت می شه و بیشتر روی گونه ها، بینی، و پیشونی خود رو نشون میده. بعضی وقتا از این آسیب به عنوان جوش بزرگسالی یاد می کنن ولی در واقع روزاسه اصلا جوش نیس.

افراد با پوست روشن مخصوصا زنان بین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر مستعد قرمزی صورت به وجود اومده به وسیله روزاسه هستن ولی این مریضی می تونه زنان و مردان رو در هر سنی گرفتار کنه و حتی در سنین کودکی هم ظاهر شه.

با این حال علاوه بر اقدامات درمانی، انجام بعضی از راهکارها در خونه منتهی به مراقبت از پوست در برابر روزاسه می شه:

جلوگیری از محرکا: محرکایی مانند غذاهای تند، الکل، سرما یا گرمای شدید، استرس و حتی اجناس مراقبت از پوست، می تونه علائم روزاسه رو شعله ور کنه. محرکاتون هر چی که باشن، می تونین یادداشتی از نشونه هایی که حدس می زنید منتهی به بروز علائم روزاسه در شما می شن رو جفت و جور کنین. بعضی از محرکا دوری پذیر و بعضی پیشگیری ناپذیر هستن. اگه شما تجربه شعله ور شدن علائم روزاسه به وجود اومده به وسیله محرکا رو دارین می تونین از دوش خنک استفاده کنین و یا به آرومی پوست خود رو با اجناس مراقبت از پوست تمیز کنین. فقط از مالش پوست باید دوری کرد چون این کار وضعیت رو خیلی بد تر می کنه.

مرطوب نگه داشتن پوست: علاوه بر این که پوست رو باید همیشه مرطوب نگه دارین، این نکته رو هم در نظر داشته باشین که از پاک کننده های خشن و قابض دوری کنین. علاوه بر این با اینکه روزاسه می تونه مانند جوش ظاهر شه ولی درمانای مربوط به جوش می تونن محرک علائم روزاسه باشن. پس از کالاهایی مانند رتینوئید یا اسید سالیسیلیک استفاده نکنین. مرطوب کننده مورد استفاده هم باید شامل مواد پاک کننده و ضد حساسیت و بدون عطر باشه. فراموش کنکیند که هیچوقت نباید از داروهای شامل کورتون واسه درمان قرمزی صورت استفاده کرد مگه این که در موارد شدید دکتر تون این تشخیص رو بده چون مشکلات ناخواسته کورتون باعث شدید شدن این مریضی می شه.

 

از مالش پوست  گرفتار به روزاسه باید دوری کرد چون این کار وضعیت رو خیلی بد تر می کنه

دوری از لایه برداری پوست: این کار با اینکه واسه داشتن چهره قشنگتر شاید مناسب باشه اما می تونه علائم روزاسه رو خیلی بد کنه. لایه برداری پوست منتهی به تحریک پوست و شدید شدن جوش روزاسه می شه. با دکتر تون واسه پیدا کردن گزینه های مراقبت از پوست واسه جوون نگه داشتن اون و نرم و صاف موندن پوست مشورت کنین.

دوری از لوازم آرایش: هر نوع لوازم آرایش تحریک کننده روزاسه س و می تونه منافذ پوست رو بسته کرده و علائم روزاسه رو بدتر کنه. شما به عنوان فرد گرفتار به این مریضی تنها باید بهداشت پوست خود رو رعایت کنین و البته اجباری هم به شستشوی همیشگی پوست با صابونا نیس.

به کار گیری کرمای ضد آفتاب: یکی از محرکای روزاسه، قرار گرفتن در برابر نور آفتابه و در واقع ۸۱ درصد از مبتلایان به این مریضی تو یه نظرسنجی اعلام کردن که علائمشان با قرار گرفتن در برابر آفتاب شعله ور می شه. پس به کار گیری کرمای ضد آفتاب، کلاه های لبه پهن و اقامت در سایه در مبتلایان به روزاسه اهمیت زیادی داره. کرمای ضد آفتاب با مسدودکنندهای فیزیکی مانند اکسید روی یا تیتانیوم بهتره انتخاب شن. مطمئن شید که مانند بسیاری دیگه از اجناس مراقبت از پوست، کرمای ضد آفتاب هم بدون عطر و ضد حساسیت هستن.

به کار گیری بسته های یخ: کمپرس یخ واسه آروم کردن التهاب به وجود اومده به وسیله روزاسه خوبه. عصاره چای سبز هم می تونه آرامش دهنده علائم باشه. با دکتر تون در مورد روشای هدف دار کنترل برگشت روزاسه مشورت کنین. اون ممکنه اجناس مراقبت از پوستای خاص رو واسه کنترل علائم روزاسه پیشنهاد کنه.

درمانای پزشکی: در حالی که هیچ درمان قطعی واسه روزاسه وجود نداره، درمانای موجود باعث بهتر شدن علائم می شن. شکلای جور واجور داروهای موضعی مانند کرما، لوسیونا، ژلا و … و داروهای خوراکی به کاهش التهاب و قرمزی پوست کمک می کنه. آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی هم مورد تجویز هستن. در افراد گرفتار به عروق متسع خون، قرمزی دائمی و دیگه تغییرات در بینی، گونه ها و … ممکنه روشای درمانی مانند جراحی یا درمان با لیزر استفاده کرده شه. با متخصص پوست خود در مورد بهترین روش درمان می تونین مشورت کنین.

بیتوته

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *