یه فوق تخصص گوارش و کبد، مریضی مشکل کبد رو یکی از پیشرفته ترین بیماریای گوارشی دونست و به افراد گرفتار به این مریضی پیشنهاد کرد روزه نگیرند.

کبد کنترل کننده عناصر خون در بدنه و افراد گرفتار به این مریضی به دلیل بروز مشکل سیستم بدنشون نمی تونن روزه بگیرن.

فقط این بیماریه که افراد در اون از گرفتن روزه منع می شن و بقیه بیماریای گوارشی با روزه گرفتن بهبود هم پیدا میکنن.

● مایعات گرم در وعده افطار بخورین

از اونجا که خالی بودن معده و پرشدن یهویی اون از مهم ترین دلیل دل دردهای یهویی در روزه داران است این افراد نوشیدن مایعات گرم هنگام افطار رو یادشون نره.

افراد باید روزه خود رو به آرومی و با نوشیدنیای ولرم شروع کرده و از مصرف مایعات بسیار سرد و غذاهای چرب دوری کنن.

این افراد باید یه غذای سبک مانند نون و پنیر رو هنگام افطار بخورن و بعد از گذشت یک تا دو ساعت، غذای اصلی خود رو مصرف کنن.

بیشتر دل دردها با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول نامبرده برطرف می شه:

نکته:اگه این نوع دل دردها در طول ماه رمضان ادامه پیدا کرد، افراد باید حتما واسه بررسی بیشتر به دکتر مراجعه کنن.

● پیشگیری از عصبانیت با خوردن غلات در وعده سحر

مصرف مواد نشاسته ای و غلات در وعده سحر از بروز سردرد، سرگیجه و مشکلات عصبی مانند عصبانیت، بی حوصلگی و خشونت پیشگیری می کنه.

افراد در وعده سحر از کربوهیدراتای پیچیده و مواد نشاسته ای به مقدار لازم و متعادل مصرف کنن، روزه دارانی که در طول روز گرفتار به سردرد یا بقیه مشکلات می شن به این دلیله که انرژی کافی واسه فعالیت سلولای عصبی رو دریافت نمی کنن و دچار افت قند خون می شن.

زیاده روی در مصرف مواد قندی مخصوصا در وعده سحری به دلیل تحریک ترشح انسولین یکی از عوامل افت قند خون در طول روزه و بهتره به جای مواد شیرین از مواد نشاسته ای به اندازه متعادل استفاده شه.

روزه داران باید حتما سحری بخورند، مصرف سبزیا و میوه های شامل مقدار زیادی ویتامین و املاح در ماه رمضان رو ضروریاست ، از خوردن غذاهای شور و چرب در ماه رمضان باید دوری شه و به جای شیرینیا و شکلای جور واجور مواد شیرین از مواد نشاسته ای به اندازه متعادل استفاده شه.

ماه رمضان فرصت مناسبی واسه افراد چاق است که وزن خود رو به تعادل برسانند ،روزه داری موقعیت مناسبی واسه افرادیه که گرفتار به ریزه خواری هستن تا این اشکال رو در خود برطرف کنن.

منبع:jamejamonline.irCategories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *