: افراد مذهبی مغز سالم تری دارن

محققان آمریکایی با انجام تحقیقی روی شهروندان دو ایالت جورجیا و مینه سوتا اعلام کردن یافته های مقایسه در این دو ایالت آمریکا که با همکاری مجید فتوحی استاد ایرونی دانشکده پزشکی هاروارد انجام گرفته نشون داد که افراد مذهبی از سلامت مغزی بیشتری نسبت به افراد غیرمذهبی بهره مند هستن.

این تحقیق به شکل پروژه ای موسوم به پروژه ذهن دلپذیر به انجام رسیده که همه ساله یافته های اون از طرف کمپین ملی آموزش بهداشت آمریکا واسه هر کدوم از ایالتای این کشور اعلام و منتشر می شه.

براساس یافته های تحقیق گذشته نشون میده اهالی جورجیا به خاطر مطالعه و انجام بازیای فکری تحریک ذهنی بیشتری داشته و به خاطر اندازه فعالیت زیاد مذهبی، از نظر سلامت ذهنی در رتبه دهم قرار گرفتن در حالیکه شهروندان مینه سوتا با وجود اینکه بیشتر از جورجیا مطالعه می کنن به خاطر سطح پایین تر فعالیتای مذهبی، در رتبه ۳۱ جای گرفتن.

هم اینکه در این بررسی فعالیت مذهبی با کم شدن سطح استرس تا کیفیت بهتر حافظه، رابطه معناداری پیدا کرده.

یه مطالعه نوین که در دسامبر ۲۰۱۳ در نشریه JAMA Psychiatry انتشار پیدا کرده هم نشون میده افراد در خطر افسردگی، درصورت مذهبی بودن، آسیب پذیری کمتری دارن.

اسکنای «ام آر آی» MRI مغزی هم نشون داده افراد مذهبی و دیندار نسبت به اونایی که مذهبی نیستن، قشر مغزی کلفت تری دارن.

هارولد کوئینگ مدیر مرکز معنویت، الهیات و سلامت دانشگاه دوک و استاد روانشناسی در این رابطه گفت: افراد دیندار از راه نیایش و عبادت، اندازه تنش خود رو کاهش میدن و گوش کردن به وعظای مذهبی و خوندن کتابای دینی باعث بهتر شدن کارکرد شناختی مغز می شه.

مجید فتوحی بنیانگذار و مدیر بخش پزشکی مرکز «نورو اکسپند» و استاد دانشکده پزشکی هاروارد که مشاور پروژه ذهن دلپذیر در آمریکا هستش هم استرس رو یکی از بدترین قاتلان سلولای مغزی می دونه.

ایشون با بیان اینکه استرس، سطح کورتیزول در مغز رو زیاد می کنه، گفت: یکی از راه های کاهش سطح استرس، نماز و مناجاته چون مناجات به آدم، حس آرامش خاطر و آسودگی میده.

این پژوهشگر ایرونی تاکید کرد: عنصر اجتماعی حضور در مراسمای مذهبی هم با سلامت مغز در ارتباطه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *