افراد مستعد دچار شدن به کبد چرب رو بشناسین

افراد مستعد دچار شدن به کبد چرب رو بشناسین

محمد حسین عزیزی متخصص تغذیه، گفت: کبد به عنوان فیلتر و صافی بسیار موثر بدن، واسه جذب مواد مضر غذایی و تبدیل اونا به مواد قابل هضم و به درد بخور، نقش زیادی در سیستم گوارش ما اجرا می کنه، پس در حفظ اون باید کوشا بود.

کبد چرب نشونه ای از سندروم متابولیسم به معنی مشکل سوخت و ساز چربی و قند در سلولای بدنه که در آخر منتهی به انباشته شدن این مواد در کبد شده و اونو به کبد چرب تبدیل می کنه. عزیزی با بیان اینکه درصد کمی از کبدهای چرب سرطانی می شن، اعلام داشـت: رسوب چربی در سلولای کبدی می تونه منتهی به التهاب و سرطان شه.

کبد شمام مستعد چرب شدنه؟

آدمایی که دیابت و مریضی قند نوع یه یا دو دارن، اما بدنشون انسولین رو پس می زنه، حتی اگه انسولین تزریقی باشه، دچار کبد چرب می شن. مصرف داروهای شیمیایی خاص مخصوصاً آنتی بیوتیکا و چرک خشک کنا بدون تجویز متخصص، اثر بد روی کبد داره. امکان دچار شدن به کبد چرب در آدمایی که مقدار زیادی تخم مرغ نیمرو و یا آب پز می خورن، خیلی زیاده.

نکاتی که نباید فراموش شه

کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات، تاثیر زیادی در درمان کبد چرب اجرا می کنه. جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، دوری از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه خیلی خوبه.

نوشیدن دم کرده گل مریم، کاهش کم کم وزن و ورزش روزانه می تونه به درمان کبد چرب کمک کنه. ایشون عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی رو از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب خواند و اعلام کرد، این نوشیدنیای گیاهی از اونجا که دارای طبع سرد هستن، موجب کاهش اندازه کلسترول خون شده و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد کمک می کنن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *