مصرف سبزیجات و میوه جات مخصوصا ویتامین C در پیشگیری از سرطان معده بسیار موثره.
یه فوق تخصص گوارش با گفتن این که مردان ۲.۵ برابر بیشتر نسبت به زنان به سرطان معده گرفتار می شن، گفت: آدمایی که سیگار و قلیان می کشن ۱۰ تا ۱۲ برابر بیشتر به سرطان معده گرفتار می شن.

دکتر صادق شادی گفت: عفونت هلیکوباکترپیلوری مخصوصا میکروب گاستریت آتروفیک (مریضی که درخلال اون جدار معده دچار تحلیل می شه) عامل مهمی در ایجاد سرطان معده س. ایشون با اشاره به اینکه عوامل ژنتیکی تنها ۵ تا ۱۰ درصد در ایجاد سرطان معده موثره، اضافه کرد: تحقیقات نشون داده آدمایی که عفونت هلیکوباکترپیلوری دارن و سیگار و قلیان میکشن ۱۰ تا ۱۲ برابر بیشتر به سرطان معده گرفتار می شن.

این فوق تخصص گوارش مصرف طولانی غلظت بالایی از نیتراتا درغذاهای دودی، خشک و نمک سود رو از دیگر عوامل دچار شدن به سرطان معده دونست و گفت: اگه فرد بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ گرم نمک در روز مصرف کنه خطر دچار شدن به سرطان معده در اون زیاد می شه. این عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد علائم این مریضی گفت: بی‏ اشتهایی همراه با تهوع ناچیز و هم اینکه احساس پری مبهمی که بعد از غذا خوردن تا درد شدید متغیر بوده و درآخر به کاهش وزن منجر شه از علائم این مریضی هستش.

دکتر شادی تهوع واستفراغ رو از دیگر علائم این مریضی گفت و اظهارداشت: درمراحل اولیه سرطان معده، علائم فیزیکی خاصی وجود نداره اما شایع ترین محل واسه انتشار خونی تومور معده، کبده. ایشون در آخر گفت: مصرف سبزیجات و میوه جات مخصوصا ویتامین C در پیشگیری از سرطان معده بسیار موثره.

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *