آمار طلاق بین سالمندان در سالای گذشته، زیاد شده. در سال ۱۳۹۲، تعداد مردانی که در بالای۵۰سالگی طلاق گرفته بودن، ۱۳هزارو۷۸۹ بوده و تعداد زنان بالای ۵۰ سال هم که در سال گذشته طلاق گرفتن، شش هزارو۷۲۳نفر بوده. آمار سازمان ثبت احوال نشون میده تعداد مردانی که بالای ۵۰سال داشته و طلاق گرفتن، ۷۱/۲درصد و تعداد زنان در این بازه سنی که مبادرت به طلاق کردن، ۴/۶۵درصد رشد داشته.

به نوشته شرق، آمار نشون میده که تو یه دهه گذشته، تعداد زنان و مردانی که در بالای ۵۰سالگی طلاق گرفتن، رشد داشته. به طور میانگین، تعداد زنان بالای ۵۰سال که طلاق گرفتن حدود چهاردرصد و تعداد مردانی که بالای ۵۰سالگی طلاق گرفتن، حدود ۹درصد تعداد کلی جمعیت طلاق گرفته رو تشکیل می دادن.

بررسی آمار طلاق گرفته های زن و مرد بالای ۵۰سال، نشون میده که بیشترین افزایش هرساله مردان از سال ۸۳تاکنون، مربوط به سالای ۸۴، ۸۵ و ۸۸ بوده. در سال ۸۵، تعداد مردانی که در بالای ۵۰سالگی طلاق گرفته بودن، ۲۱/۱۶درصد و تعداد زنان طلاق گرفته بالای ۵۰ سال، ۱۹/۰۸درصد نسبت به سال قبل از اون، رشد داشت.

تعداد مردان بالای ۵۰سال طلاق گرفته ، در سال ۸۳ به اندازه شش هزارو۴۰۳نفر بود. سال ۸۵ این تعداد به هفت هزارو۷۶۰نفر رسید. در سال بعد، تعداد این نفرات به هشت هزارو۶۸۲ رسید. در سال ۸۶، تعداد مردان طلاق گرفته بالای ۵۰سال به هشت هزارو۸۷۲نفر رسید. سال بعد این آدما به ۹هزارو۶۳۸نفر رسیدن. در سال ۸۸، مردان بالای ۵۰سال طلاق گرفته، ۱۱هزارو۳۶۳نفر بودن و در سال بعد، تعداد اونا به ۱۲هزارو۵۰۳نفر رسید. سال ۹۰ ایران تماشاگر طلاق ۱۲هزارو۸۷۶ مرد بالای ۵۰ساله بود و سال ۹۱ تعداد این آدما به ۱۳هزارو۴۲۴نفر رسید. سال گذشته هم تعداد مردان بالای ۵۰سال طلاق گرفته ۱۳هزارو۷۸۹نفر شد. تعداد زنان طلاق گرفته بالای ۵۰سال هم از سال ۸۳ تا سال ۹۲، از دوهزارو۹۷۶نفر به شش هزارو۷۲۳نفر رسیده بود.

آمار نشون میده که تعداد مردان و زنان بالای ۵۰سال طلاق گرفته در ۱۱سال گذشته، بیشتر از دوبرابر بالا رفته.

هشدارا درباره افزایش طلاق بین سالمندان، از سالای انتهایی دهه ۱۳۸۰ شروع شد؛ در اردیبهشت ماه سال ۸۸، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از افزایش آمار طلاق در بین سالمندان ۶۰سال به بالا با شیب ملایمی در طول سالای گذشته خبر داد و گفت: «شک نداشته باشین این جریان پیامدای منفی مختلفی رو در جامعه به جا می ذاره.»

دکتر شهلا کاظمی پور با استناد به آمار اخذ شده از سازمان ثبت احوال کشور در طول سالای گذشته اضافه کرد: «طی سال ۱۳۸۵ در بین ۹۴هزارو۳۹ طلاق ثبت شده، سه هزارو۸۳۷مورد مربوط به مردان ۶۰سال به بالا و یه هزارو۲۵۹نفر مربوط به زنان سالخورده در همین سنه.»

این جامعه شناس با اشاره به آمار صدهزارنفری طلاق در سال ۸۶ در کشور اضافه کرد: «هم اینکه در این مدت سه هزارو۷۳۴مرد و یه هزارو۱۸۴ زن بالای ۶۰سال از همسران خود جدا شدن که در کل نزدیک به پنج هزارنفر می شن.»

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه درباره چرایی افزایش طلاق در سنین بالای ۶۰سال گفت: «بررسیامون نشون میده که اندازه امید به زندگی در بین مردم زیاد شده و به خاطر همین اونا در سنین بالا هم خواهان تغییر در روند زندگیشون هستن و میخوان اونو به ایده آل هاشون برسانند، البته تا الان به دلایل مشخصی در این مورد نرسیده ایم.»

این استاد دانشگاه هم اینکه به نتیجه های طلاق در این سنین اشاره کرد و گفت: «شک نداشته باشین طلاق در این سنین عاقبتای اجتماعی سنگینی در میان خونواده ها بوجود میاره، اما بیشتر این مشکلات متوجه زنونه؛ چون که بیشتر اونا از نظر اقتصادی تامین نیستن و منبع درآمدی ندارن و همین موضوع موجب بروز مشکلات بسیار زیاد ای در زندگی اونا بعد از طلاق می شه.»

کاظمی پور ادامه داد: «تحقیقات ما در بین مطلقان بالای ۶۰ سال نشون میده که تعداد مردان بدون همسر بعد از طلاق بسیار پایینه و بیشتر اونا بعد از طلاق به ازدواج دوباره دست میزنن. در حالی که زنان مطلقه میانسال بسیار کمی موفق به ازدواج دوباره می شن.»

منبع : hidoctor.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *