اهداف بسته بندی

با پیشرفت روزافزون صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی در کشور و در سطح جهان و نیز رقابت چشمگیر هر کدام از شرکت ها برای کسب بازار هدف و رضایت مشتریان بالقوه و ارائه مارکهای مختلف با خصوصیات متنوع محصولات آرایشی و بهداشتی نقش بسته بندی به عنوان یک معرف کالا مشخص می گردد. زیرا که جهان گامی به سوی سلف سرویس بر میدارد. و در فروشگاههای مختلف و متناوب محصولات مشابه با مارکهای متفاوت و خصوصیات ویژه جلب توجه کرده و ارتباط بین فروشندگان و مصرف کنندگان نهایی  به حداقل رسیده است.

گاهی بسته­بندی وظیفه فروشنده را بهتر از آدم زنده انجام می­دهد چرا که انسانها در موقعیت های متفاوت دارای خصوصیات عاطفی، روانی و رفتاری متفاوتی هستند. گاه افسرده، بی تجربه، خسته و بی حوصله­اند اما بسته­بندی مناسب همیشه اطلاعات کاملی را در مورد محصول به مصرف کننده منتقل می نماید. از طرفی خریدار بدون صرف وقت بسیار، بر اساس تجربه، ذوق، سلیقه و گاه آزمایش از بین صدها محصول مشابه می توان محصول مورد نظرش را انتخاب نماید. به هر حال اهمیت نگهداری و بسته بندی کالا، کمتر از تولید آنها نمی باشد و در انتهای تولید هر کالایی، بسته بندی عامل تعیین کننده حفظ و نگهداری آن تا رسیدن به دست مصرف کننده و از طرفی بهترین و بزرگترین مروج تبلیغ محصولات یک شرکت می باشد.(افراسیابی،1389) اما مهمترین اهداف بسته بندی عبارتند از:

 

– محافظت از محصول

– فراهم کردن راحتی مصرف کننده

– ابزار ایجاد ارتباط با مصرف کننده

– هویت بخشی به محصول

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دسترسی بدون اجازه یکی از جرائم اینترنتی در شبکه بانکی است

– تقسیم بازار: با توجه به الگوهای مصرف متفاوت در جوامع و تفاوت الگوی خرید و قدرت خرید، در طراحی بسته بندی باید دقت بیشتری نمود.

– تجلی هویت خاص برای یک محصول: باید متناسب با شخصیت و روحیات بازار موردنیاز خود طراحی شود.

– بهره برداری بیشتر از بازارهای بالقوه:در بازارهای کالای مصرفی، بسته بندی مناسب با درج مواد جدید مصرف روی بسته بندی کالا میزان مصرف آن را تشویق می کند.