اند پیروی می کنند.آنها به طرز غیر معمول نسبت به عقاید و انتظارات دیگران حساس هستند.آنها از لحاظ عاطفی حساس بوده و به راحتی رابطه دوستی برقرار می کند و آدمهای معاشرتی و سرزنده ای هستند.یونگ معتقد بود که در بین زنان از مردان بیشتر است.
3- تیپ برونگرایی حسی:
که بر لذت و خشنودی و بر جستجو کردن تجربیات تازه تمرکز دارد.این افراد عمیقا به سمت دنیای عملی گرایش دارند و با انواع مختلف افراد و شرایط متغییر سازش پذیر می باشند.چون آنها به درون نگری عادت ندارند گرایش دارند به اینکه معاشرتی باشند و قابلیت زیادی برای لذت بردن از زندگی دارند.
تیپ برونگرایی شهودی:
بخاطر توانایی زیادی که در بهره جستن از فرصتها دارند،موفقیت را در کار و کاسبی و سایت می یابند.این افراد مجذوب اندیشه های تازه هستند و به خلاق بودن گرایش دارند.آنها می توانند در موفق شدن و پیشرفت کردن الهام بخش دیگران باشند.آنها به تغییر پذیر بودن نیز نگرش نشان می دهند بطوریکه از یک فکر و کار مخاطره انگیز به سراغ دیگری می روند و بیشتر بجای تامل،بر پایه شم تصمیم گیری میکنند با این حال تصمیمات آنها احتمالا درست از آب در می آید.
5-تیپ درونگرای متفکر:
با دیگران خوب کنار نمی آیند و در انتقال عقاید مشکل دارند.این افراد به جای احساسات بر فکر تاکید دارند و از قضاوت عملی ضعیفی برخوردار هستند.آنها که عمیقا خلوت گزین هستند ترجیح می دهند به موارد انتزایی و نظریه ها بپردازند و روی شناختن خودشان بجای دیگران تمرکز کنند.
دیگران آنها را بصرت آدمهای یک دنده،عزلت گزین ،متکبر و بی ملاحظه برداشت می کنند.
6-تیپ درونگرای احساسی:
که در واقع تفکر منطقی را سرکوب می کنند. این افراد هیجان عمیق دارند ولی از ابراز علنی آن خودداری می کنند.آنها مرموز و دست نیافتنی به نظر می رسند و به ساکت بودن ،متواضع بودن،وبچه گانه بودن گرایش دارند.آنها به احساسات و افکار دیگران اهمیت زیادی نمی دهند و متردی،سرد و از خودمطمئن به نظر می رسند.
7-تیپ درونگرای حسی:
متعدل،آرام و جدا از دنیای روزمره به نظر می رسد.این افراد اغلب فعالیت های انسانی را به دید نیک خواهی و مسرت می نگرند.آنها از لحاظ هنرشناختی حساس هستند و خد را در قالب هنر یا موسیقی ابراز کردن شهود خودگرایش دارند.
8- تیپ درونگرای شهودی:
به قدرتی عمیق در شهود تمرکز دارد که افراد دارای تیپ تماس کمی با واقعیت دارند.
این افراد ژرف اندیش،خیالپرداز،کناره گیر،بی اعتنا به مائل عملی بوده و دیگران آنها را خوب درک نمی کنند.آنها که عجیب و غریب و نامتعارف به نظر می رسند در کنار آمدن بازندگی روزمره و برنامه برای آینده مشکل دارند.
ویژگی های افراد درون گرا و برون گرا
خونسرد،خوددار و آرام بوده، نوعی عدم تعلق خاطر در آنها به چشم می خورد.این اشخاص عموما خود را کنترل کرده،افکار و احساساتشان را ابراز نمی نمایند.این عامل در حالت های “کرانگین” به رفتاری اشاره دارد که آن را متشنج می نامند.
بنابراین تبایتی باعث شگفتی می شود اگر بکوشیم که هرچند این این عامل یکی از عوامل اصلی برونگرایی است ولی تا حدودی هم به سوی ناپایداری احساسات متمایل می باشد.
این افراد بیشتر به ایده ها،پرسشهای فلسفی ،بحث ها،نظریه ها و علم به خاطر علم علاقه مندند.به عبارت دیگری افرادی فکور و درون گرا هستند.
آنها در پی سلامت و امنیت هستند.حتی اگر باعث شود مقداری از هیجان زندگی را ازدست بدهند.فقط خود را مرکز و ثقل دنیای خویشتن می دانند و این کشش آناهن را از جهان واقعیت دور می کند.هرچه از واقعیت فاصله می گیرند.
بیشتر به درون خویشتن کشیده می شوند و خطر ارتباط آنان با دیگران افزایش می یابد.سعی می کنند از دیگران و دنیای خارج فاصله بگیرند و به همین دلیل بیشتر در لاک خود فرو می روند و از معاشرت با دیگران می پرهیزند.
پیش از تصیم گیری،مطالب و موضوعات را به دقت مورد بررسی قرار می دهند.دارای فکری سمت گراهستند و علاوه برویژگی انضباط،هوشیاری و مواظب و مراقب اوضاع بوده،همواره برای زندگیشان از پیش برنامه ریزی می کنند.همیشه پیش از آن که لب به سخن بگشایند ابتدا می اندیشند و پیش از انکه به انجام کاری اقدام نمایند جوانب گوناگون کار را می سنجند وبا توجه به نتایج پیش بینی شده گام برمیدارند.ترجیح می دهند که تنها،تعدادانگشت شماری دوستان مخصوص و صمیمی داشته باشند فعالیت های انفرادی مانند مطالعه را ترجیح می دهند معمولا برایشان مشکل است که بتوانند موضوعاتی را برای گفتگو با دیگران پیداکنند و تمایل دارند که خود را از تعهدات اجتماعی ملاقات فرساد رو نگه دارند و در نهایت این افراد با وجدان مطمئن و قابل اعتماد هستند.
(منبع:ضمیه رایگان روزنامه اقتمادی آسیا) شماره ی نوزدهم.
ویژگی افراد برون گرا بر عکسش افراد درون گرا است.انرژی روانی این افراد به صورت بیرونی به سوی دنیای خارج هدایت می شود.اینها معاشرتی هستند.از نظر اجتماعی بسیار جسور هستند،به سوی دیگران و دنیای بیرون گرایش دارند،ممکن است تعدادزیادی دوست داشته باشد.ممکن است پرحرف باشند،این افراد به مشاغلی گرایش دارند که در ارتباط با دیگران است.
اضافه وزن
ه طور معمول اگر وزن فردی 10 درصد بیش از حد ” به هنجار ” باشد ، پزشکان آن را “اضافه وزن ” می دانند . وزن به هنجار ، معیاری ست سازگار با سن ، قد و نوع ساختمان بدن که در جدولی تعیین می گردد . افزون بر تصویری که ما از خود می سازیم و ممکن است مایه ی رنج مان گردد ، اضافه وزن می تواند از نظر سلامتی ، نتایج وخیمی به بار آورد در بیشتر موارد ، بدن ما اولین نشانه های چاق شدن را نشان می دهد و ما آن را حس می کنیم ( لباس های مان تنگ می شود و … ) که نباید نشانه ها را نادیده انگاشت چرا که اضافه وزن ، تنها مساله ی نگاه یا احساس ما نسبت به خودمان نیست بلکه نشانه ای از چگونگی تندرستی است . بیشتر مردم تصور می کنند که با افزایش سن ، اضافه وزن ایجاد می شود . در حالی که پژوهش های جدید نشان می دهد این پندار ، سرابی بیش نیست . وقتی شما 25 سال دارید و وزن تان سالم و به هنجار است ، در طول زمان ، باید ثابت بماند یا بیش از 5 کیلوگرم اضافه نشود . باز مردم می پندارند طبیعی ست که با افزایش سن ، فشارخون هم بالا برود . در صورتی که پژوهش ها نشان می دهد اضافه وزن ، عامل بالا رفتن فشار خون است . فشارخون ، نمونه ای از به خطر افتادن تندرستی در اثر چاق شدن است

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منبع تحقیق با موضوع پاره فرهنگ، آموزش و پرورش، فرق و مذاهب

عوارض ناشی از اضافه وزن
مهار وزن و پیش گیری از چاقی ، اولین گام در کاستن از خطر گرفتاری در چنگال بیماری های مزمن غیر واگیر مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی ـ عروقی و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان رحم در زنان و پروستات در مردان است . اضافه وزن همچنین می تواند آثار زیان آوری روی اسکلت و مفاصل به ویژه زانوها ، قوزک دست ها و پاها به جا بگذارد .به طور کلی این ناراحتی ها ، دردناک و همراه با تورم هستند ، حرکات بدنی را مشکل ساخته و زنجیر وار باعث اضافه وزن می گردند .
لازم به ذکر است ، اضافه وزن و خطرچاقی ، مشکلات دیگری را هم رقم می زند از قبیل :سیاتیک ، بدخوابی ، بیماری چربی خون ، گرفتگی کبد و بیماری های پوستی که توسط قارچ هایی که در لایه های پوست در جاهای مرطوب رشد می کنند ، به وجود می آید .
چاقی ، ما را در خطر گرفتار شدن به مسائل فراوانی در رابطه با تندرستی قرار می دهد . اگر چاق هستید ، به پزشک تان مراجعه کنید و ببینید چگونه می توانید به منظور حفاظت از سلامت تان ، وزن خود را پایین بیاورید . بیماران چاق مستعد ناتوانی‌های فیزیکی، روانی و اجتماعی هستند. این بیماری بجز مشکلات زیبایی با بیماری‌های مختلفی همچون دیابت (مرض قند)، فشارخون بالا، چربی خون، دردهای مفصلی، مشکلات تنفسی و ایست تنفسی در خواب، بیماری‌های تخریبی مفصلی، افزایش اوره خون و بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به همراه گزارش‌هایی از سرطان (رحم، پستان، روده بزرگ، کیسه صفرا، تخمدان، کولون و پروستات)، سنگ کیسه صفرا، پرمویی، نازایی، اختلال در قاعدگی، استرس و فراموشی همراه است؛ آمار نشان می‌دهد که حدود 10% هزینه بهداشت و درمان در بسیاری از کشورها به چاقی و بیماری‌های ناشی از آن اختصاص دارد. گزارش‌ها همچنین حاکی از این موضوع می‌باشند که در آمریکا 280000 نفر در سال به علت چاقی و بیماری‌های آن جان خود را از دست می‌دهند.نقش چاقی در بیماری‌های مختلفی که در محور توجه نظام سلامت در جهان است باعث شده است سازمان جهانی بهداشت، چاقی را یکی از ده عامل خطر مهم بیمار‌ی‌هایی بداند که موجب مرگ‌ومیر می‌شوند. مسئولان نظام سلامت در ایران بااهمیت اضافه‌وزن و چاقی مواجه شده و این موضوع به دغدغه‌ی آن‌ها نیز تبدیل شده است. می‌دانیم که عوامل مختلفی در پدید آیی اضافه‌وزن نقش داشته و چاقی آثار مختلفی را برجا می‌گذارد.
رایج ترین علت های چاقی
افزایش سن: از علل افزایش چاقی افزایش سن است. با افزایش سن (حدوداً بعد از 40 سالگی) به دلیل کاهش متابولیسم بدن بعد از 40 سالگی متابولیسم (سوخت و ساز) بدن در نتیجه میزان کالری لازم روزانه کاهش پیدا می‌کند. بیشتر افراد می‌گویند میزان غذای دریافتی و همچنین میزان فعالیتشان نسبت به گذشته تغییری نکرده است. اما افزایش وزن بدن پیداکرده‌اند. بنابراین بعد از سن حول‌وحوش 40 سالگی جهت ثابت ماندن وزن و چاق نشدن باید میزان غذای مصرفی کاهش و یا میزان فعالیت بدنی افزایش پیدا کند.
” جنس: سرعت متابولیسم پایه در مردان بیش از زنان است. مردان توان عضلانی بیشتری دارند. بنابراین سرعت متابولیسم پایه (میزان سوخت و ساز) و در نتیجه میزان کالری لازم برای انجام فعالیت‌های پایه در مردان بیش از زنان است و بنابراین چاقی در زنان بیش از مردان است.
میزان فعالیت: فعالیت فیزیکی و ورزش نه تنها باعث کاهش اشتها در افراد چاق می‌شود بلکه توانایی بدن در سوخت و ساز و مصرف نمودن مواد خصوصاً چربی‌ها را افزایش می‌دهد. مهم‌ترین علت بروز چاقی در سال‌های اخیر کاهش فعالیت فیزیکی بوده است.
” اختلالات غذایی: خوردن زیاد از هر نوع ماده غذایی می‌تواند باعث چاقی گردد. در سال‌های اخیر در دسترس بودن غذاهای پرچرب و آماده به همراه کم شدن فعالیت فیزیکی باعث کاهش کالری مورد نیاز افراد شده و بزرگ‌ترین عامل ر

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید